Verem Hastalığı, Verem Tedavisi

Verem Nedir ?

Verem diğer ismi ile tüberküloz, koch basili ismindeki verme mikrobundan meydana gelen bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Verem mikrobunun temel yerleşim bölgesi akciğer olmakla beraber kan yolu ile bütün vücuda yayılabilir.

Verem Nedenleri

Veremin ana sebebi, koch basili ismi verilen verem mikrobudur. Sağlık kurallarına uymamak, fazla yorgunluk, şeker hastalığı, üzüntü ve stres, grip ve kızamık gibi rahatsızlıklar vücut direncinin azalmasına ve bununla beraber rahatsızlığın bulaşma ihtimalini artırmasına sebep olur.

 

Verem Nasıl Bulaşır

Verem, mikrobu taşımakta olan aktif verem hastası olan insanlardan öksürme, hapşırma veya yakından konuşma gibi hava yoluyla bulaşmaktadır.

 

Verem Belirtileri

Verem üç evrede gelişmektedir. Birinci evrede, hastada genel bir yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrısı, öksürme ve 38 derece civarında bir ateş oluşur. Verem basili bu devrede tüberkül ismi verilen iltihaplı bölgeler meydana getirir.

İkinci evrede herhangi bir belirti olmaz. Ancak basiller bütün vücuda yayılıp deri, eklem ve kemikler, böbrek, bağırsak, karın ve beyin zararına yerleşir.

Üçüncü evrede, verem basili kan yada lenf kanalları yolu ile yayılmasını sürdürür. İnsanda yorgunluk, balgamlı bir öksürme, akşamları artan ateş, iştahsızlık ve gece termesi oluşur.

 

Verem Tedavisi

Tedavinin ilk şartı dengeli ve iyi beslenmek ayrıca temiz havadır. Bununla birlikte genel sağlığı ve morali koruyabilmek için vücut direncini artırmak tedavi için önemlidir. Tanı konulduktan sonra kesinlikle en az 6 ay süre ile, başta farklı antibiyotikler olmak üzere, ilaç tedavisi görülmesi gerekir .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*