Uyuşma Ve Karıncalanma Tedavisi

Uyuşma Ve Karıncalanma Tedavisi

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde his kaybolması ve his kaybolma durumu geçtiğinde karıncalanma, o bölgeye iğne batırılıyormuş hissi duyuyorsanız dediklerimiz işinize yarayacaktır.

Bu Durumun Nedenleri

* Kan damarlarınıza ya da sinirlere basınç uygulanmış olabilir.Yani uzun süre hareket değiştirmeden durursanız bu durum kaçınılmaz olur.Dirseğe uzun süre dayanıldığı taktirde sinirlerinize basınç yaparsınız ve parmaklarınızdan bazıları karıncalanmaya başlar.

  • Karpal Tünes Sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Yani ellerinizde veya bileğinizdeki uyuşma geceleri sıklaşıyor ve elleriniz parmaklarınız da dahil olmak üzere kuvvetleşiyor.Bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenler kuvvet gerektiren işler yapıyor olmanız , sürekli olarak bilgisayar kullanımı ya da sürekli aynı hareketleri yapıyor olmanızdır.Bu durum zamanla kendiliğinden geçer.Ağrı kesici de alabilirsiniz ama zamana bırakmanızı öneriyoruz.Ayrıca bileklik de kullanabilirsiniz.
  • Raynaud Hastalığına yakalanmış olabilirsiniz : El ve ayak parmaklarınız sürekli uyuşuyor ve beyazlaşıyor ise , beyazlaşmanın ardından mavi renge bürünüyor ise. Soğuk havalarda kızarma görülüyorsa ve ısındığında acıyor ise küçük kan damarlarınızda bir problem manasına gelir.
  • Servikal Problemi , yani boyun omurgasındaki osteoartrit’e verilen isim.Ellerinizde kısmi olarak karıncalanma veya uyuşma bu problemin habercisi olabiliyor.Genellikle bu hastalıktan dolayı elli yaşını geçmiş insanlarda boyun ve çevresindeki sertleşme ve ağrı şikayetleri görülür.Boyun ağrınız omuzlarınıza vurursa ,karıncalanma ve uyuşmalar da kollarınıza vurursa ayrıca sallanarak yürüyorsanız bu problem ortaya çıkmış olabilir
  • Disk fıtığı olabilirsiniz : Sırtınızın alt taraflarına doğru hareket halinde iken artan bir ağrı hissediyorsanız.Baldır ve bacaklarınızdaki ağrıları hissediyorsanız.Ağrılar , uyuşmalar ve karıncalanmalar hissediyorsanız bu rahatsızlık habercisi olabilir.Disk fıtığı genellikle omurga kemikleri arasındaki yastıkların yerinden çıkması sonunca oluşur.En önemli nedenlerinden birisi şişmanlıktır.Ayrıca sırtta yaralanmalar ve kasların zayıflığı da bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Diğer Nedenler

Şeker hastalığı , dolaşım problemi ve aşırı soğuk buna neden olabilir.

Uygun Tedaviyi Kendim Yapabilir miyim ? diye soracak olursanız

Evet bu mümkün..Bunu maddeler halinde verecek olursak :

–          Kan dolaşımını düzene bindirmek için uyuşmuş bölgenize masaj yapabilirsiniz.

–          Uyuşmuş olan bölgeye hareketlilik kazandırın.

–          Sıkı giysilerden kaçının , sıkı elbiselerinizi gevşetmelisiniz.

–          Raynaud hastalığı taşıyorsanız el ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekiyor.

–          Disk kayması şikayetlerinde , dizinizin arasına yastık alarak yan yatabilirsiniz.Yattığınız alanın sıcak olmasına özen gösterin.

–          Boyun bölgesinde ve sırtınızdaki sertleşme ve ağrılar için doktor tavsiyelerine uymanız gerekmektedir..

Uyuşma ve Karıncalanma Önlemleri

Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterin.Doğru hareket etmeyi öğrenin ; çünkü yanlış hareketler boynunuz ve omuriliğinizdeki baskıyı arttırıcıdır.Her zaman dik oturmaya özen gösterin , başınızı kulaklarınız omuzlarınıza değecek şekilde hareket ettirin.Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya çalışın ; tütün dolaşım düşmanıdır.Sürekli aynı hareketleri içeren işleri yaparken sürekli ara vermeye özen gösterin.Klavye ile çalışanlar için el , kol ve bilek pozisyonu uygunluğu çok önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*