Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk Dikeni Tedavisi

Birçok insanı canından bezdiren bir hale getiren topuk dikeni rahatsızlığının tedavini gerçekleştirmek zordur. Hastalar tedavi içi genelde birçok doktor, birçok tedavi yolu denemiyor. Bazılarına topuktan iğne yapılıyor, bazılarına ise farklı tabanlıkları veriliyor. Fakat çok az hasta tam anlamıyla tedavi olabiliyor. Birçok hasta tam iyileşemiyor.

Topuk dikeni rahatsızlığı, ayak taban kasının topuk kemiğine yapışma bölgesinde fazla zorlanma yüzünden meydana gelen yara ve bu yaraların sürekli bir hale gelmesidir. Çekilen röntgenlerde, yara üstünde biriken kireç yüzünden topuk bölgesinde diken gibi bir görüntü meydan ageliyor. Bu görüntü yüzünden topuk dikeni ismi veriliyor. Hastalar sabahları yere bastıkları zaman ciddi bir ağrıyla karşı karşıya kalıyorlar. Biraz yürümenin ardından ağrı azalıyor. Fakat uzun süre ayakta kalındığı zaman tekrar ağrı yapıyor.

Topuk dikeni rahatsızlığında en fazla uygulanan tedavi yolu lokan kortizon enjeksiyonudur. Bu bölgede meydana gelen yara ve ödemin iyileşmesini sağlayıp tedavi eder. Fakat birçok kişide rahatsızlık tekrarlanıyor. Kortizon 1-2 enjeksiyonun arından dokularda zayıflamaya sebep oluyor ve yapılması tavsiye edilmiyor.

Topuk Dikeninde Gerekenler Nelerdir ?

  1. Kişinin ayak taban sorunu kesinlikle ortaya konulmalı. Dengeli basmasını sağlayacak uygun tabanlık kullanılmalıdır
  2. Uygun olan egzersizler gösterilmeli ve hasta bu egzersizleri yapmalıdır.
  3. Topukta meydana gelen yarayı ve ödemeyi iyileştiren lazer tedavisi uygulanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*