Tansiyon Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tansiyon Ölçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tansiyon beslenme yanlışlıkları ve hareketsi yaşam sebebiyle giderek daha çok insanın yaşamında büyük bir problem olarak karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Ayrıca genetik yatkınlık durumunda henüz önüne geçilemeyen bir nedeni olarak görülüyor.

Tansiyon problemi özellikle kolesterol ile bir arada olduğu zaman ciddi kalp ve damar sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden sağlıklı bir ölçüm yapabilmek ve düzenli takibini yapabilmek için erken teşhisin önemi çok büyüktür.

Ailede tansiyon sorun olanların evi de kesinlikle tansiyon aleti bulundurması gerekir. Yaşa bağlı olarak belli miktarda yükselen tansiyon ani bir şekilde değişme göstermesini fark edebilmek için sürekli ölçüm yapmanız gerekir.

İlk defa tansiyon ölçecekseniz, her iki koldan da ölçmeli ve arada ciddi seviye farklılıkları olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Diğer tansiyon ölçümlerinde ise  hep aynı kolu kullanmanız gerekir.

Tansiyon ölçerken kesinlikle yatar yada oturur pozisyonda bulunmanız gerekir. Ayakta yapılmakta olan tansiyon ölçümleri yanlış sonuçlar verir.

Evde tansiyon ölçen kişiler için dijital tansiyon aletleri iyi ve basit bir tercih olacaktır. Kalibrasyonu doğru yapılan dijital tansiyon aletleri herhangi bir sıkıntıya girmeden, kısa bir süre içerisinde doğru sonuçları verir. Fakat bilekten tansiyonu ölçen cihazları kullanıyorsanız, bileğin kalp hizasında durması gerekir.

Klasik tansiyon aletlerinde ise bandın kolu iyi sardığından emin olmalısınız. Hava yavaş bir şekilde indirilmelidir. Bu kurallar hem sonucun kesin olması, hem de küçük ve büyük tansiyonu fark edebilmek için çok önemli bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*