Sedef Hastalığı Karşı Cilt Bakımı

Sedef hastalarinin tedavinin yani sira ciltlerine özenli bir cilt bakimi uygulamalari gerekiyor. Uygulanan cilt bakimi cildin hasar görmüs olan bariyer islevinin tekrar iyilesmesini saglar ve cildin kurumasini önler.

Sedef hastaligi bulunan ve yagli bir cilde sahip olan kisiler az miktarda yag ve cok miktarda su iceren krem ve losyon kullanmaya özen göstermeli. Kuru cilde sahip olanlar ise tam tersine, cok yag iceren ve az su iceren kremler kullanmalidirlar.
Yikanirken nötr olan yikama ürünleri tavsiye edilir. Vitamin E iceren ürünler oldukca faydalidir.

Uzun süre sicak su altinda kalmak sedef hastaliginda cilde daha fazla zarar verir. Bu nedenle uzun süre sicak suyun altinda kalmamaya özen gösterilmelidir. Yikandiktan sonra cildinizi yaglarla yumusatabilirsiniz, fakat kesinlikle havluyu cildinize sürtmemelisiniz. Cildinizi kurularken oldukca yavas davranmalisiniz ve havluyu cildinize yanlizca hafifce dokundurmalisiniz. Ayrica cildinizi kasimamaya özen göstermelisiniz. Bu bazen oldukca zorlayici olabilir, fakat cildinizi kasidiginizda cildinizi daha fazla ve yogun sekilde tahris etmis olursunuz. Cildinizin kasinmasini önlemek icin cildinize en uygun olan krem ve losyonu tercih edip onu kullanmaniz tavsiye edilir.

Sedef hastaligi genelde yaz aylarinda hafif de olsa iyilesme gösterir. Günes isinleri cilde olumlu sekilde etki gösterir. Dozunda ve sagliginizi tehlikeye atmayacak uzunlukta günesin altinda kalmaniz cildinizdeki rahatsizligi az da olsa dizginleyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*