Sağlıklı Uyumak İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı Uyumak için Karanlık ortamlarda uyumak gereklidir ; çünkü karanlıkta beyin melatonin salgısı salgılayarak kişinin kansere yakalanmasını önlemektedir. Işıklı ortamlarda bu hormonun salgılanması gerçekleşmediği için kanser insan hücrelerini daha çabuk ele geçirebiliyor ve kansere yakalanma riski artıyor.

Gece çalışan insanların kansere yakalanma ihtimalleri gündüz çalışanlara göre daha fazla oluyor.Yeteri kadar aydınlatılma dışındaki ışıklar kansere davetiye çıkarıyor. Ayrıca sokak lambalarını gören bir odada uyuyorsanız yani sokak lambası evin içerisine ulaşıyorsa bunun için önlemler almanız gerekiyor. Mesela gece içeriye ışık girmesin diye kalın tül perdeler ya da ışığı geçirmeyen malzemelerle camı kapatabilirsiniz. Bu hormonun salgılanması çok çok önemlidir. Melatonin hormonunun salgılanma süreci 23,00 ve 5,00 arasında oluyor. Bu saatler arasında karanlık bir ortamda uyuyorsanız hormon salgılanıyor ve hücrelerinizin yenilenme işlemi başlatılıyor. Bağışıklık sisteminiz düzenleniyor.İnsan vücudundaki biyoloji saat düzenleniyor ve korunuyor.Vücut ritmi ayarlanıyor.İnsandaki üreme sistemi geliştiriliyor.Ve tabi ki kansere karşı koruma sağlanmış olunuyor. Dünyadaki görme engelli insanların kansere daha nadir yakalanması bu durumun en önemli kanıtlarından.

Bundan dolayıdır ki Doktorcan.Com ekibi olarak sizin ve yakınlarınızın kesinlikle ışıklı ortamlarda uyumamanız gerekiyor. Karanlık ortamlarda uyumaya çalışın.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*