Kolanın Zararları Nelerdir ?

Kolanın Zararları hakkında bilgi vereceğiz. Bundan sonra kolayı içip içmemek size kalmış bir şey.

Kolanın zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak ;

  • Kola potasyum seviyesini düşürür. Potasyum seviyesi düştüğünde kalp ritminin bozulmasına hatta kalpteki kasların kasılarak kalp krizine sebebiyet verebilir.

Kolanın vücuttaki bir saatlik yolculuğunu aktaracak olursak.

Bir su bardağı kola içildiği zaman ilk on dakika içerisinde bir günde almamız gereken şeker miktarını almış oluruz
yirminci dakikadan sonra kanımızdaki şeker miktarında büyük bir artış meydana gelir. Kandaki insülin miktarı artar ve karaciğer bu kadar şekeri yağa dönüştürür. Kırkıncı dakikadan sonra kolanın içerisindeki kafein maddesini vücut emer.Alınan kafein ile kan basıncı artar, kan basıncı arttığı için göz bebeklerinin irileşmesi gerçekleşir. Karaciğerden geçen çok fazla şeker kana verilmeye başladığı için kan şekeri artmaya başlar. Kırk beşinci dakikadan sonra beyinde dopamin maddesi salgılanır. Dopamin maddesi beyinde bağımlılık oluşturmaktadır.Altmış dakikadan sonra kolanın etkisiyle vücudunuzdaki çinko ve magnezyumun büyük bir kısmı idrar yolu ile boşaltılır.

  • Çinko ve magnezyum eksikliğine yol açan kola saç dökülmesini hızlandırır.
  • Ayrıca kafein maddesi bağımlılık yaptığından dolayı susadığınızda su yerine kola içmeye başlayabilirsiniz.

Bu saydıklarımız kolanın bilinen zararlarından sadece birkaç tanesi.Bilinen ve bilinmeyen  zararları saymakla bitiremeyiz. Size tavsiyemiz zararları saymakla bitmeyen kolayı içmemeye çalışın. İçiyorsanız azaltmaya çalışın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*