Kas Ağrıları Nasıl Geçer ?

Kas ağrıları olan kişiye ilk yardımda genel önlemlerle başvurulur ve çok az ilaç kullanılır; ilaç yazmak ise hekimin görevidir. İskelet kasları ve eklerinde bursa ve kiriş genellikle çok ağır olmayan bozuklar görülür, ama ağır olmayan bozukluklar görülür; ama ağrı, spazm ve kramplar nedeniyle acil durumlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca artrit gibi kemik, eklem ve kasları etkileyen bazı kronik hastalıklar, gidişleri sırasında akut enfeksiyon ve travma gibi etkenlerle akut kas ağrısı nöbetlerine yol açabilir. Bu olgular acil olarak hastaneye yatırmayı gerektirecek kadar ağır değilse bazı önlemler ve ilaçlarla ağrı hafifletilebilir. Ağrı şişkinlik hareket güçlüğü durumlarında her şeyden önce acil girişim gerekip gerekmediğini anlamaya çalışmak gerekir. Dinlenme hareketsiz tutma sıcak yada soğuk kompres uygulama ve aspirin verme gibi önlemlerle hastanın ağısı hafifletilebilir.

Daha ileri aşamalardaki kararlar hekimin uzmanlık alanına girer. Özelikle aniden ortaya çıkan ve süresi hasta tarafından aşırı uzun olarak tanımlanan ağrılar ihmal edilmemelidir. Gerçekten de şiddetli ve uzun süren ağrılar poliomyelite çocuk felci; aşının bulunmasından sonra çok ender görülmektedir, romatoit, artrite  sinir yada kas kökenli hastalıklara ya da tümör gibi erken müdahale gerektiren patolojik süreçlere bağlı olabilir. Hastada kramplar olabilir. Özellikle çocuklarda ve 50 yaşın üstündeki kişilerde sık görülür. Uykudan uyandıracak kadar ağrılı olabilen gece kramplar genellikle bacakları etkiler. Bu gibi durumlarda derhal klinik destek almak önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*