Hazımsızlık Tedavisi ,Hazımsızlık Engellemek

Hazımsızlık ve Tedavisi

Hazımsızlık; sindirim sisteminin normal şekilde çalışmaması yâda bağırsakların çok az ve seyrek çalışmasına denilen bir hastalıktır. Tıp dilinde dispepsi denilen hazımsızlık genellikle kilolu ve düzgün beslenmeyen insanlarda görülen bir sağlık problemidir.

Hazımsızlık nedenleri çoktur. Yediğiniz, içtiğiniz yada kasıldığınız herhangi bir olay sonucunda hazımsızlık meydana gelebilir. Ama en temel nedenleri yediğiniz yiyecekleri yeterli çiğnemeden tüketmeniz, diş eti iltihapları, bünyenize göre ağır yemek tüketimi, sigara ve alkol tiryakiliği, yoğun miktarda çay, kahve tüketimi, kansızlık, unlu besinler, sinir bozukluğu ve aşırı yorgunluk hazımsızlığı ortaya çıkaran temel nedenlerdendir. Hazımsızlık insanda genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Yemek yemeyi bıraktıktan bir zaman sonra mide de şişkinlik ve yanma hissi oluşur. Bu hazımsızlıktır. Bu durumdan sonra kabızlıkta meydana gelir. En çok şikâyet edilen durum hazımsızlık sonrası kabızlıktır. Bu durumlarda kabızlık ve çok yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkar. Bu hazımsızlığın getirdi bir takım problemlerdir. Hazımsızlığa bağlı olarak bazı insanlarda nadir de olsa çarpıntı, halsizlik ve uykusuzluk gibi yan etki diyebileceğimiz unsurlarda görülebilir. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ama ilk önce üzüntü ve sıkıntılardan sıyrılarak hayatınıza devam etmelisiniz. Et yemekleri tüketimine hazımsızlık boyunca ara vermelisiniz ve soğuk su içmemelisiniz.

Son olarak tedavi için doktor öncesi evinizde de bu reçeteyi uygulayabilirsiniz. Bir bardak suya iki kaşık karbonat konulur ve eritilir. Oluşan bu karışım yemeklerden sonra içilir. Bu hazımsızlığa yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*