Gaz ve Hazımsızlığın Sebepleri

Gaz Atmanın Yolları

Gaz atmak için kullanılan bitkilerin yanında, vücudunuzdaki gaz fabrikalarını kapatmak için diğer doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi baklagiller ailesinden besinlerden vazgeçmektir. Bu aslında biraz sağlıksız bir yöntemdir. Çünkü baklagiller en ucuz ve yüksek kaliteli protein, lif ve diğer tür besin kaynaklarının başında gelmektedir. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemek de işe yaramaktadır.

Yiyeceklerinizi iyice çiğneyerek yiyin ve yemek zamanları mümkün olduğunca kendinizi rahatlatın. Eğer yemeğinizi aç bir kurt gibi aceleyle yerseniz, çok daha büyük parçalar halinde yutarsanız ve bu yüzden de yediklerinizin bağırsaklara sindirilmeden gitme ihtimali çok yüksek olacaktır. Bağırsaklara sindirilmeden giden yiyeceklerin, sindiriminde oluşan gaz oranı sindirilmiş yiyeceklere oranla daha yüksektir.

Gaza Neden Olan Yiyecekler

Laktoz toleranssızlığı da gaz oluşumunun ana nedenlerinden bir tanesidir. Bir ya da iki haftalığına, tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin miktarını azaltmayı ya da tamamen bırakmayı deneyin, gaz ve mide problemlerinizde bir azalma olup olmadığını takip edin. Eğer bu yöntem işe yaradıysa, büyük ihtimalle siz de süt şekerini sindiremeyen sayısız insandan bir tanesisiniz demektir. Bununla başa çıkmak için iki seçeneğimiz olacaktır. Ya tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin miktarında bir kısıtlamaya gideceksiniz ya da bunlara Lactaid adlı ticari ürünü ekleyerek tüketeceksiniz. Lactaid laktozu parçalayan bir enzim içermektedir.

Sorbitol ile yapay olarak tatlandırılmış yiyecekler de bazı bünyelerde gaz üretimini arttırabilir. Bu nedenle sorbitol içeren gıdalardan bir süreliğine uzak durmak yararlı olacaktır. Eğer bu süre içerisinde, belirli bir rahatlama gözlemlerseniz bu tatlandırıcıdan tamamen uzak durmanız iyi olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*