Depresyon Nedir

Depresyon Nedir? Depresyon Önleyici Gıdalar

Gıdaları kullanarak depresyonu önlemek, kendimizi rahatlatmak ve daha mutlu bir hayat yaşamak mümkün müdür? İşte biz bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve bazı bilgileri sizlere açıklayıcı bir şekilde yazmak istedik. Sizleri bir biyokimyasal yolculuğa çıkarmak gerekirse; Vücudumuz gıdalardan aldığı karbonhidratları glikoza yani kan şekeri de dediğimiz bir şeker’e dönüştürür. Glikozun en büyük görevi ise de Pankreası uyararak ensülin salgılamasını sağlamaktır. Ensülin ise beyinde ki triptofan dediğimiz sinir taşıyıcı kimyasalların seviyesini yükseltir.
Bir diğer anlayabileceğiniz bir dilde yorumlamak gerekirse; sinirler ile aralarında haberleşmek için kullanılan sinir taşıyıcı kimyasalların sıkışması, az bir şekilde salgılanması sizlerin daha çabuk sinirlenmenize, mutsuzluğunuza ve beyninizin bazı işlevleri yapamamasına neden olmaktadır. İşte bu süreç içerisinde kişi kendini depresyon olarak ta adlandırdığımız sıkıntılı bir döneme girmektedir. Sinir taşıyıcı maddeler beyin ile arasında ki ulaşımda ne kadar hızlı olursa, moral durumu yüksek olacaktır. Bu da kişinin huzur ve rahatlık hislerinin artmasını sağlayacaktır.
Eğer bu mantığı anlayabildiyseniz vücudun glikoz üretmesinde yardımcı olacak bitkilerin, depresyona iyi geldiğini yorumlayabilirsiniz. Yani depresyondan uzak durmak istiyorsanız, özellikle kan şekerinizin düşmemesine dikkat etmelisiniz. Glikoz üretici bitkiler, meyveler ve yiyecekler tüketerek depresyondan uzak, mutlu ve rahat hissi sürekli üstünüzde olduğu güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. Ayrıca bir diğer tavsiye ise sağlık açısından olmasa da iş hayatınızı ev veya doğal yaşantınız içerisine sokmamanız. Yani eve iş getirmemenizdir. Bu da sizlerin biraz da olsa rahatlamanıza huzur dolmanıza yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*