Bel Fıtığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel Fıtığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel fıtığı belimizde ki omur kemiklerinin arasında bulunan ve yastık görevi gören dokunun kayması ile oluşan bir hastalıktır. Bel hastalıkları önemli hastalıklar olduğundan dolayı ihmal edilmemesi gerekilen bir hastalıktır. Kayan doku sinirlere baskı yaptığından dolayı ağrı meydana gelir ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bel fıtığının oluşmasında ki en büyük nedenler ise hareketsiz yaşam, eğilip kalkmada yapılan hatalar, yanlış oturma biçimleri en büyük nedenlerdir. Bilgisayar başında yada televizyon başında uzun saatler oturmak ve yanlış sistemlerde oturup kalkmak fıtığı oluşturan en önemli nedenlerdir. Bel fıtığı teşhisi konan bir kimse dikkat etmesi gerekenlerin başında eğik durmamaya özen göstermelidir. Belde ki doku kaydığı için düz bir şekilde egzersizler yapılarak durum toparlanmaya çalışılabilir. Ama eğik durulmamalıdır. Yerden bir şey alınacak ise kişi eğilerek değil dizlerini kırarak eğilip yerden alacağı şeyi almalıdır. Bele çok fazla yük binerse fıtık ilerler ve ağrı oluşur. Bel fıtığı olan kişiler otururken de eğik oturmamaya dikkat etmelidir. Eğik oturulduğunda bele yük biner. Buda bel fıtığını ilerletir. Son olarak spor yapmak bel fıtığı olanlar için çok önemlidir. Spor yapmak genel olarak insan sağlığına yararlı olduğundan dolayı sırt ve bel için özel sporlar, egzersizler yapılmalıdır. Kişide bel fıtığı belirlenmişse mutlaka doktora başvurup, doktor eşliğinde spor ve egzersiz yapmalıdır.

Bel fıtığı tedavisinde eğer durum egzersiz ve ilaç ile tedavi edilebilir ise ameliyata gerek yoktur. Ama durum ilerlemişse ameliyat yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*