Bahar Yorgunluğu Neden Olur ?

Bahar Yorgunluğu Nedir

Bahar yorgunluğu, mevsim geçişlerinde yaşanan fakat en fazla kış mevsiminden bahar aylarına geçişte kendisini gösteren bir çeşit yorgunluk durumudur.

İnsan kendisini sürekli yorgun hisseder ve günlük hayatta yapmış olduğu işleri etkileyecek derecedir. Bu yorgunluk durumu farklı sebeplerle meydana gelir.

Bahar yorgunluğuna sebep olan faktörler ;

Havadaki ani ısı değişmesi bahar yorgunluğuna neden olur. Kış aylarında yaşanılan kapalı ve bulutlu günlerden sonra güneşin görülmesi ve bununla beraber ısı değişimi vücut bioritmini bozar.

Havadaki elektrik yükünün değişmesi bahar yorgunluğuna sebep olan faktörlerdendir. Havadaki elektrik yükü sanayisi gelişmiş olan şehirlerde daha çoktur. Bununla beraber basınç değişimi, hava kirliliği ve sanayi atıklarının havaya karışması elektrik yükünü olumsuz derecede etkiler.

Bahar mevsiminde yaşanılan hormonsal değişmeler bahar yorgunluğuna sebep olan durumlardan birisidir. Bahar mevsiminde hormon dengeleri değişir. Bazı hormonların salınımı artış gösterirken bazıları da azalmaktadır. Örneğin, bahar ayında vücutta adrenali ve kortizon hormonları kış ayların göre daha fazla miktarda salgılanır.

Stresli ve kalabalık şehir hayatı bahar yorgunluğuna etki eder. Doğada yaşanılan farklı değişmeler kişisel stres faktörleriyle şehir hayatının gergin olması psikolojik bir bası oluşturur ve bahar yorgunluğu görülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*