Alkolün ve Alkollü İçeceklerin Zararları

Alkolün Zararları 

Günümüzde pek çok kimse tarafından tüketilen ve bağımlılık haline gelmiş alkol kullanımı, insanda beyin, sinir sistemi ve karaciğer sağlığı konusunda pek çok zararlı etkiye yol açıyor. Alınan alkol miktarıyla birlikte artan problemlerde ölüme kadar götürebiliyor. Alkolden zararlarından etkilenen organların başında karaciğer geliyor. Siroz ismindeki karaciğer hastalığına yol açar alkol kullanımı, uzun süre önlem alınmadıkça karaciğerin iflas etmesine sebep olabiliyor.

Alkolün kana karışması ve kontak inhibitasyon sistemini bozmasıyla açığa çıkabilecek pek çok kanser çeşidi de mevcut. Hücre çeperindeki seçiciliği bozarak kandaki her türlü yararlı veya zararlı maddenin hücre içerisine girmesine sebebiyet verecek alkol kullanımı, belli süre sonrasında hafıza kayıplarına ve çeşitli beyin hastalıklarına neden olabiliyor. Mide ve bağırsaklarda da kanama oluşmasına neden olan alkol kullanımı, kalbin çalışma düzenini bozarak tansiyon rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Alkol kullanımı yüzünden ortaya çıkan zararlı etkilerden korunmak şimdiki imkanlar dahilinde yalnızca alkol kullanımı kesmek ile mümkün. Eğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, hiç bir yararlı etkisi bulunmayan alkolü kullanmaktan vazgeçin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*