Obezite ve Diyet Tedavisi

Obezitede Diyet Tedavisi

Ne yazık ki günümüzde obezite bir hayli artmış ve artışta göstermektedir.Hatta yaş olarak bebekliğe kadar inmiştir.Bu ise üzücü bir durumdur. Kişiler stresten,çevreden, işten vs etkilenerek ne yediğini bilmemektedirler.Sorsanız belki de çoğu yediği besinden zevk bile almıyordur.Obeziteye neden olabilecek bir çok sebep vardır.Bunlardan biriside hareketsiz yaşamdır.Şuan sizce kaç kişi günlük yürüyüşünü yapıyor?Ya da kaç kişi işten eve evden işe kısa mesafelerde taşıt kullanmadan gidiyor.Ya da kaç durak ötede inip yürümeyi tercih ediyor.Ne yazık ki bunun sayısı bir hayli az. Sedanter yaşam kabullenişi olmuştur.Hal böyle olunca obezite de artış oluyor.Kısaca obezite nedir? Diyet tedavisi nasıl olmalıdır değinelim.

Obezite Nedir?

Obezite,Vücutta depolanan yağ miktarının gereğinden fazla olarak depolanmasıdır.Bilimsel olarak obeziteyi tanımlamak gerekirse eğer;kilonun boyun karesine oranlanmasıyla(kg/m2)elde edilen Beden Kütle Indeksi (BKI) kullanılır.Bu sonuca göre yetişkinlerde Beden Kütle Indeksi(BKI) 25’in üzerinde olan kişiler fazla kilolu,30’un üzeri olan kişiler ise obez olarak tanımlanmaktadır.

Obezite dünyada ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.Obezite ile birlikte, dislipidemi,tip 2 diyabet,koroner kalp damar hastalığı,meme kanseri,kolon kanseri vs gibi hastalıklar beraberinde gelmektedir.Obezite ile görülen en önemli hastalıklardan bir tanesi de hipertansiyondur. Kilodaki her 10 kg’lık artış ile sistolik kan basıncı 3 mmHg,diyastolik kan basıncı ise 2,3 mm Hg artış meydana getirebilmektedir.Bu artış sonuçlarını değerlendirdiğimizde kardiyovasküler hastalık riskinde %12, inmede ise %24 risk artışı olabilmektedir.

Obezite Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Obezite Tedavisinde Uygulanan Yöntemlere kısaca değinmek gerekirse;Beslenme tedavisi,Davranış değişikliği tedavisi, Fiziksel aktivitelerin arttırılma tedavisi, İlaç tedavisi ve en son olarak da Cerrahi girişimlerdir.

Bu tedavi seçeneklerine bakıldığında en iyi sonuç veren ve kalıcı olan diyet tedavisi ile birlikte davranış değişikliği tedavisi ve fiziksel aktivitenin arttırılmasıdır.

Obezite ve Diyet Tedavisi

Beslenme ile almış olduğumuz enerjinin, pozitif enerji dengesinin sağlanması arasında çok önemli bir faktör olduğu bilinmektedir.

Vücudumuza almış olduğumuz enerjiyi oluşturan besin öğelerinin oranları oldukça önemlidir.Nedenine şöyle bir göz atalım.Örneğin;Yüksek yağ içeren bir diyet tüketimi ile şişmanlık arasında pozitif bir ilişki vardır.Yine aynı şekilde bir başka örnek ise,diyette özellikle basit karbonhidratların ağırlıklı olması da fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması ve bu nedenden ötürü vücut yağ kitlesinin artışı ile şişmanlık ortaya çıkmaktadır.

Öğün atlamak,Saatinde öğünlerimizi yememek, Aşırı alkol tüketimi, Kızartma türü yağlı yiyeceklere öncülük vermek, fast-food tüketimi, fiziksel aktivitenin azlığı vs gibi nedenlerden ötürü şişmanlık ve obezite meydana gelmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*