Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır? adlı makalemiz ile bugün kilo almak isteyenler için tavsiyelerde bulunacağız. Toplumumuzda bazı bireyler zayıflamak isterken bazıları da kilo alabilmenin yollarını arıyor. Bu yazımızda Sağlıklı Kilo Alma için tavsiyelerde bulunacağız.

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

Metabolizma hızı gün içerisinde değişiklik gösterir. Gündüz hızlı çalışırken akşam ise yavaşlar. Metabolizma hızı yavaşladığı zamanda yenilen yiyecekler daha kolay kiloya dönüşür.

Genç yaşlarda metabolizma daha çok çalışıyorken 30 yaş ve üstünden sonra yavaşlar ve kilo alımı daha rahat gerçekleşir. Kilo alma diyeti insanın kendi özelliklerine bakılarak yapılmalıdır. Kilo alabilmek için günlük kaç kalori ihtiyacı olduğuna bakılması gerekir.

Kilo alabilmek için yapılacak diyet programı insanın yaşı, cinsiyeti, günlük fiziksel aktivitesi, bazal metabolizma hızı gibi durumlar göz önüne alınmalıdır.

Kilo alabilmek için günde alınması gereken kalori miktarına 500-1000 kalori eklemesi yapılması gerekir. Kalori miktarında yapılacak olan artış karbonhidratların yükseltilmesi ile yapılması gerekir.

Kalorisi yüksek hacimi az olan besinler tüketilmelidir. 3 Ana öğüne ek 2-3 ara öğün kilo alma programında bulunmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ arasında olan oran dengeli olması gerekir.

Yağlanma tarzı kilo alımını önlemek için egzersizler yapılması gerekir.

Kilo alma süresi içinde spor ve egzersiz yapılması yağlanmadan kas kütlesinin artması şeklinde kilo alımı oluşturur.

Kilo alma programı yapılırken tek yönlü beslenmeden uzak durmak gerekir. Bütün besin gruplarına yer verilmesi gerekir. Kilo almak için diyet programı oluşturmada zorluk çekiyorsanız diyetisyen yardımı alın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*