Günlük Sağlıklı Beslenme

Beslenme açlık duygusunu bastırmak ya da canının istediği şeyleri yeyip içmek değildir. Günlük Sağlıklı Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı sağlıklı beslenmedir.

Günlük sağlıklı beslenme programı, 

İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için yaklaşık 50’ye yakın besin ürününe ihtiyaç duymaktadır. Gün içerisinde bu besin maddelerinden gerektiği kadar tüketmesi halinde sağlıklı bir yaşam söz konusu olacaktır.

Temel Besin Ögeleri

Yeterli ve dengeli beslenme için;

  • Süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, meyve-sebze, tahıl ve tahıl ürünlerinden gün içerisinde yeteri miktarda tüketilmelidir.
  • Süt ve süt ürünlerinden gülük 2 porsiyon.  Bir orta boy su bardağı süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir bir porsiyondur.
  • Günlük  2-3 köfte kadar et-tavuk-balık-hindi tüketilmelidir.
  • Haftada en az  2 kez balık
  • Kuru baklagillerin haftada 2-3 kez
  • En az 5 porsiyon meyve ve sebze. 1 porsiyon meyve  = 1 orta boy elma veya 1 orta boy portakal. 1 porsiyon sebze = 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği  veya 1 kase salata
  • Tam tahıl ürünleri günde 6 porsiyon (6 dilim ekmek veya 3 dilim ekmek, 1 kepçe unlu çorba, 4 yemek kaşığı pilav gibi) tüketilebilir.

Bu şekilde günlük olarak beslenmeye özen gösteren herkes sağlıklı ve kolay bir şekilde zayıflamaya başlayacaktır. Sağlıklı zayıflamanın en güvenilir yöntemi hiç yememek değil ne yediğini bilmek ve dikkat etmektir. Bol sağlıklı günler diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*