Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ??

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diyet yapılırken oluşan en büyük şikayet diyete karşı dirençli olamamaktır. Özellikle kısa süren şok diyetler ile hızlı bir şekilde verilen kilolar ilk anda mutluluk verse de belli bir süre sonra duran kilo verme, insanı umutsuzluğa ve bununla birlikte fazla yemek yemeye teşvik eder.

Şok diyetlerdeki amaç sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak değildir. Tek amaç hızlı kilo vermektedir. Tek çeit veya bağırsakları normalinden fazla çalıştıran diyetler malesef vücudu geçici bir süre fazla zorlamaktan başka hiçbir işe yaramaz. Sağlıklı beslenme prensibi edinmeyen insanlar için bu diyetleri en zararlı yönü, diyeti bırakır bırakmaz verilen kiloların ve hatta daha fazlasının geriye alınıyor olmasıdır.

Şok diyetlerin zararlarının farkındaysanız, sağlıklı bir şekilde kilo vermek yada formunuzu korumak istiyorsanız size vereceğimiz beslenme kurallarına dikkat etmelisiniz.

1- Su içme ihtiyacı olmasa dahi gün içerisinde bol miktarda su tüketin. Başlangıç için günde  2-2,5 litre su içebilirsiniz.

2- Yemekleri çiğneyin. Yenilen her şeyi uzun uzun çiğnemelisiniz. Çiğneme yenilen gıdaların mideye gitmeden öğütme işlemi başlar. Bu da yenilen gıdaların daha kolay sindirilmesini sağlar.

3- Öğün sayısını artırıp atıştırmaları azaltın. Öğün sayısını çoğalttığınız zaman porsiyonlarınızı küçültün. Alınması gereken günlük kalori miktarına göre yiyecekleri 7-8 öğüne göre ayarlayın.

4- Yemeklerin arasında 1-2 saat aralık bırakın. Yenilen ne olursa olsun hazmı ortalama 1,5-2 saatte gerçekleşir.

5- Vücutta ödem varsa, şişkinlik gerçekleşmemesi için tuz tüketimini en aza indirin

6- Ekmek çavdarlı yada çok tahıllık, esmer ekmekleri tercih edin. Bu ekmekler beyaz ekmeğe oranla daha besleyicidir. Bu eklemler sayesinde daha çabuk doyacaksınız.

7- Az yağlı süt, peynir, yağı alınan yoğurt kilo vermeye yardım eder. Fakat bunlar tek başına yeterli değildir. Kızarmadan uzak durmanız gerekiyor.

8- Yenilen şey kadar pişirme tekniği de oldukça fazla önemlidir. Et, tavuk yada balık etlerini ızgara yada haşlama yemeye özen gösterin.

9- Tatlıya ihtiyacınız olduğu zaman sütlü tatlıları yemeyi tercih edin.

10- Çikolata ihtiyacını haftada 2 defa siyah çikolatadan yana kullanın.

11- Uyku düzeni çok önemlidir. Uykusuzluk kişiye gerginlik ve fazla yemek yeme krizi verir. Fakat fazla uyumakta metabolizmanın yavaşlamasına, gün içinde alınan kalorilerin yakılmasını zorlaştırır. Günde ideal 7-8 saat uyumaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*