Beslenmede Çeşitliliğin Önemi

BESLENMEDE ÇEŞİTLİLİK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Günümüzde gerçekten de besin çeşitliliğine önem veriyor muyuz?Yoksa tek bir öğünle o günü geçiştiriyor muyuz?Besin çeşitliliği protein,karbonhidrat,yağ,vitamin ve mineraller dengesinin sağlanması için hayati önem taşımaktadır.Kilo almamızdaki yada herhangi hastalıklara yakalanmamızdaki en büyük sebeplerden biri de tek bir öğünle beslenmektir.

Yeterli beslenme: Vücudumuzun yaşamını sürdürebilmesi için gereken enerjinin beslenme ile alınmasıdır.

Dengeli beslenme: Enerjinin yanı sıra, vücudumuzun gereksinim duyduğu diğer tüm besin öğelerinin (proteinler,aminoasitler,karbonhidratlar,vitamin ve mineraller)de gerektiği kadar alınmasıdır.

Her besin içerdiği besin öğeleri açısından farklı olduğu gibi ,sağlığı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen diğer bileşenler açısından da farklıdır.Bunu birkaç örnekle açıklamak gerekirse eğer;Meyveleri ele alırsak bazılarının C vitamini içeriği çok yüksekken bazılarının ise çok düşüktür.Bunun yanında C vitamini içeriği düşük olan bir meyve sağlığı olumlu yönde etkileyen bazı antioksidanlardan zengin olabilir.Örneğin,elmanın C vitamini değeri portakaldan düşükken antioksidanlardan bazıları açısından yüksektir.

‘Sadece antioksidan alımına odaklanarak çok elma yemek doğru mudur?’ Doğru olmaz. Çünkü elma üretimi sırasında en çok ilaçlanan meyvelerden biridir. Elmadaki tarım ilacı kalıntısı portakaldan yüksek olabilir. Günde 3-4 elma yeme yerine 1 portakal ve elma yediğimizde C vitamini ile farklı antioksidanlar alabiliriz.

Genel olarak günde en az 5 porsiyon meyve alımı ile sebze alımı önerilir. Burada da bir ayrım yapmamız gerekiyor. Her şeyden önce sebze ile meyve arasında enerji değeri açısından farklılık vardır. Örneğin; 1 adet orta büyüklükteki elma yaklaşık 90 kalorilik enerji sağlarken aynı büyüklükteki domates ise 32 kalori sağlar. Her ikisi de botanik açıdan bitkinin meyvesi olmasına rağmen enerji değerinin yüksek olma sebebi meyvedeki şekerdir.

Meyvelerde bulunan şeker fruktozdur. Son yıllardaki araştırmalara göre aşırı fruktoz alımının bazı kronik hastalıklarla ilişkili olabileceğine işaret etmektedir. Buna göre sebzeleri bir kenara bırakıp sadece meyve tüketmek doğru bir davranış olmaz.

Et seçiminde de çok çeşitliliğe özen gösterilmelidir. En iyi demir kaynağı kırmızı ettir.Ancak kırmızı etin doymuş yağ(katı)içeriği yüksektir.Fazla miktarda da kırmızı et tüketimi de kalp-damar sağlığı açısından risk olabilir. Balıkta bulunan yağ ise çoğunlukla çoklu doymamıştır. Omega-3 yağ asitlerini içerir. Buna göre haftada 2 kez az yağlı kırmızı et, 2 kez de balık, 3 kez ise kanatlı etleri tüketmek daha sağlıklıdır.

Tahıllarda benzer uygulama yapılabilir. Bulgurun B vitamini değeri beyaz pirinç, beyaz un ve makarnaya göre daha yüksektir.Buna göre haftada 3-4 kez bulgurlu yemek, kalanında da diğerlerini tüketmek daha sağlıklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*