Saç Dökülmesi ve D Vitamini İlişkisi

saç dökülmesinde vitamin eksikliği

Herkese Merhabalar, bu yazımızda Saç Dökülmesi ve D Vitamini arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. D vitaminin vücudumuz için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu da bu yazımızla birlikte bir kere daha kanıtlamış olabiliriz.

Normalde Uzmanlar günlük 100 adet saçın dökülmesinin normal olduğunu düşünüyorlar; ancak bazı durumlarda saç dökülmesi haddiden fazla olabiliyor. Bunun sebepleri arasında karşımıza sıkça rastladığımız 3 gerekçe çıkıyor;

1- Genetik sebepler

2- Vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı yaşanan saç kayıpları

3- Stres, ilaç kullanımı ve mevsim geçişleri

Aslında saç dökülmesi ile karşı karşıya olan insanların %95’i ya da daha fazlası genetik saç dökülmelerine maruz kalıyorlar diyebiliriz. Normal olarak beslenmesini sağlayabilen her birey, eğer genetiğinde yoksa saç dökülmesi sorunu ile karşılaşmamaktadır. Ancak günümüz dünyasında henüz bilinmese ve kanıtlanmamış olsa da acaba yediklerimizin genetiğimiz üzerindeki etkileri nelerdir ?

Bugün konu aldığımız D vitamininin insan vücudunda sonsuz diyemesek de sayısız faydaları vardır. Aslında D vitamini diyoruz; fakat D3 bir vitamin değil hormondur. Derimizde kolesterol yapısına benzer bir maddenin güneş ışıklarının UV’leri ile birlikte salgıladığı bir hormondur. Tüm dünyada güneşten kaçınan ve yanlış yönlendirmeler sebebiyle insanların büyük bir kısmında D3 vitamini eksikliğinin bulunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

D vitamini ya da hormonunun Diyabet hastalıkları, beyin fonksiyonları, hücre yenilenmesi, kalp rahatsızlıkları, kemik gelişimi ve sayamayacağımız kadar belki de milyonlarca faydası bulunmaktadır.

D vitamini ihtyacını nasıl karşılarız ?

D vitamini ihtiyacımızı karşılamak için güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerinde sadece 15 dakika güneş altında vakit geçirmek D vitamini/hormonu sentezlenmesi için yeterli olacaktır. Bunun yanında yumurta, balık yağı, kırmızı et gibi yiyeceklerde de D vitamini bulunuyor. Görünen o ki biz belki de korkularımızdan dolayı vücudumuzun yeterince D vitamini salgılamasını sağlayamayacağız. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye dikkat etmekte fayda var.

Ayrıca kaliteli D vitamini takviyeleri ile de bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Eskiden D vitamininin fazlasının vücutta biriktiğine dair görüşler vardı; ne var ki bu görüşün ya da fikrin doğru olmadığı fark edildi. Yani D3 hormonu için çırpınan bir vücut milyarlarca ihtiyaca cevap verebilmek için D3 hormonunu çok iyi kullanıyor ve vücutta birikmiyor.

D Vitamini Eksikliği Saçları Döküyor

Kahire Üniversite’si araştırmacıları düşük D3 vitaminin yanında demir eksikliğinin saçları vurduğunu keşfettiler. Yapılan çalışmada D vitamini eksik olan bayanlarda saç dökülmelerinin olduğu gözlemlenlenmiştir. D vitamini saç büyümesi ve saç köklerinin normal gelişimi için hayati önem taşıyan genleri düzenler. Yazımızı sonlandırırken Saç Dökülmesi ve D Vitamini arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak için D vitamini kısılmış farelerde kıl sayısının azalma gösterdiği; fakat tekrar D vitamini alan farelerin eski duruma geldiğine dair araştırma.

blank

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*