Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedeni

Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde görülen saç dökülmesinin % 95’ini oluşturan yaygın bir durumdur . Peki, erkek tipi kellik neden olur ve tersine çevrilebilir mi?

Genellikle, erkek tipi kelliklerin ana suçlusunun DHT olduğu düşünülmektedir . Bu, Dihidrotestosteronu ve testosterondan üretilen androjen seks hormonunu ifade eder. Aslında, “erkeklik” ten sorumlu olan cinsel hormon olan testostosteron, steroid metabolizmasına karışan bir enzim olan 5-alfa-redüktaz ile birleştirir . Bu, vücudunuzun her yerine, özellikle de saçlı derinize zarar verebilen bir bileşik olan DHT’yi üretir.

Bir kere DHT saç köklerinin tabanındaki androjen reseptörlerine bağlanır. DHT’ye duyarlı olanlar için saç köklerinin minyatürleşmesi ve sonunda saç dökülmesi ve kaybı ortaya çıkıyor.

Sadece testosteronu bloke etmekle saç dökülmesinde başarı sağlanır mı?

Elbette, bu bir olasılık. Bununla birlikte, jinekomasti , mukavemet azlığı , cinsel işlev bozukluğu ve infertilite gibi bazı hoş olmayan yan etkilere neden olacaktır . Aslında, testosteronun engellenmesi sizi erkek yapan özellikleri azaltacaktır. Neyse ki, prosesin iki diğer bileşeni vardır, her ikisi de çok az etkilenmeden hiçbir olumsuzlukla engellenebilir: 5-alfa-redüktaz ve DHT.

Aşağıda, dihidrotestosteron blokerlerinin bir listesini bulacaksınız. Bazıları DHT’yi bloke ederken diğerleri 5-alfa-redüktaz aktivitelerini inhibe ederek DHT’nin üretimini engellemektedir.

Doğal DHT Blokerleri / Doğal Saç Dökülmesi Önleyiciler

Saw Palmetto Saça Faydaları

Bu, Amerika kıtasında bulunan ve 5-alfa-redüktazı enzimi inhibe ettiğine inanılan bir meyveyi üreten bitkidir . Bu, testosteronun DHT’ye dönüştürülmesinden sorumlu enzimdir ve bu nedenle, bir önleyici DHT bloke edicisi olarak görev yapar.

DHT’yi bu listede inhibe eden diğer maddelerin çoğundan farklı olarak, palmetto , vücutta ve kafa derisinde bulunan DHT’yi azaltmada en etkili şekilde çalışır.

Isırgan otunun Saça Faydaları

ısırgan , Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bir bölümüne özgü bir bitkidir ve dokunulduğunda ‘batma’ etkileri ile ünlüdür. Ancak bilmediğiniz şey, ısırgan otu ekstresinin mükemmel bir topikal DHT bloke edicisi olmasıdır. Isırganın ısırgan popülasyonunun BPH üzerindeki etkilerini değerlendiren bir 2017 araştırma çalışması , 5-alfa-redüktaz önleyici etkilerinin güçlü bir göstergesi olan prostat boyutunu düşürdüğünü bulmuştur.

Reishi Mantarının Saç Dökülmesindeki Faydası

Yeni keşfedilen bir DHT bloke edici olarak reishi mantar, saç dökülmesi tedavisi ve saç büyümesinde hala çekişe devam ediyor. Bu, AGA’nın altında yatan nedeni tedavi etmenin daha az etkili olduğu anlamına gelmez ve topikal saç bakımı rutinine mükemmel bir ektir.

Biberiye Yağı ve Ekstraktı Saça Faydaları

Antifungal, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip analjesik bir yağ olan biberiye yağı , saç dökülmesine maruz kalanlara saç bakım rutini için faydalı bir katkıdır. DHT bloke etme konusuyla ilgili olarak, özellikle, biberiye özütünün topikal uygulaması 5-alfa-redüktazı inhibe ettiği kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, bu, DHT’nin kafa derisinin androjen reseptörlerine bağlanmasını engelliyor ve saç dökülmesini ve kıl folikülü minyatürünü önlüyor .

Kabak Çekirdeğinin Saça Faydası

Özellikle de sabahları çiğ olarak, yani kavrulamamış kabak çekirdeği tükettiğiniz taktirde. Ortalama 6 ay içerisinde saçlarınızın daha az döküldüğünü, canlandığını ve güçlendiğini fark edebilirsiniz. Zira kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan doğal blocker’lar dht hormonunun saça olan etkilerini ciddi manada azaltmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*