Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesini Nedenleri

Başı dönen bir hastaya destek olmak ve kısıtlı sayıdaki ilaçları vermek dışında yapabilecek fazla bir şey yoktur. Sık ortaya çıkan bir bozukluk olan baş dönmesi, çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Baş dönmesine yol açan etken bazen sinsi biçimde ilerler. Baş dönmesinin birden ve şiddetle ortaya çıkması, tedaviye önce bu belirtiye yönelik olarak başlanmasını gerektirebilir. Ama baş dönmesinden yakınan her hasta hekime başvurmalıdır. Böylece olası nedenler saptanır ve daha ayrıntılı incelemeler gerekip gerekmediği sonucuna varılır.

 

Bireylerde çevrenin ve nesnelerin döndüğü duygusu çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir. En çok karşılaşan basit baş dönmesinde kişi nesnelerin kendi çevresinde döndüğü duygusuna kapılır. Dalgalı baş dönmesinde kişinin dayandığı düzlem boyuna ya da enine sürekli dalgalanıp titreşiyor gibidir. Sıçramalı baş dönmesinde ise kişi dayandığı düzlemin sıçradığını yada derine doğru gittiğini sanır. Dengenin ve vücut ile dış ortam arasındaki ilişkilerin korunması psikofizyoloji mekanizmalar sayesinde gerçekleşir. Bu mekanizmalar yaşamın ilk evrelerinde gelişmeye başlar. Son derece karmaşık bir yapı gösteren bu ilişki ağında ortaya çıkacak bozukluk çeşitli psikolojik sorunlara yol açabilir.

Baş dönmesi hem genel, hem de değişik vücut bölümlerinin konumunu algılamaya yardımcı olan sinirsel ileti ve kas işlevlerinin ortak çalışmasındaki bozukluk sonucu ortaya çıkar. Söz konusu yapıların  en önemlileri görme organları başın konumu ve hareketlerini sürekli merkez sinir sistemine ileten iç kulağın dalız bölümü kas ve eklemlerde yer alan derin duyu alıcılarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*