Örümcek Fobisi Nedir ? Örümcek Fobisi Tedavisi

Örümcek Fobisi Nedir

Örümcek korkusu (araknofobi ) en fazla görülen fobilerin başında geliyor. Fobisi bulunan insanlar, örümcek ağından resimlere kadar örümceklerle alakalı herşey karşısından büyük bir korku yaşıyorlar.

Yürüyüş, kamp kurmak, dağcılık gibi doğa sporlarına katılmayı örümcek riski olduğu için tercih etmiyorlar.

Örümcek Fobisi Belirtileri

Örümcek fobisi olan insan, evde bir örümcek ile karşılaştığı zaman iki şekilde tepkisini gösterir. Çığlık atarak kaçmak veya olduğu yerde donup kalmak

Bu sebeple örümceği kendi yakalaması yada öldürmesi hiçbir şekilde mümkün olmaz. Başka bir insanın yardımına ihtiyaçları vardır.

İnsan, örümcek korkusu nedeniyle bazı sosyal aktivitelerden geri kalmayı göze alır. Yürüyüş, kamp gibi doğa sporları veya açık alanda yapılan sporlara ilgi göstermezler. Hayvanat bahçesine gitmeyi reddederler.

Örümcek Korkusu Nedenleri

Örümcek korkusu sebepleri konusunda net bir sonuç yoktur. Fakat bu konuda öne çıkan bazı teoriler vardır.

Evrimci psikologların ortaya atmış oldukları görüş en çok kabul gören teoridir. Bu teoriye göre örümcek korkusu atalarımızdan kalan bir yaşamda kalma stratejisidir.

Örümceklerin büyük kısmı hiçbir tehdit oluşturmasa da, aslında örümceklerin birçoğu zehirlidir. Bu yüzden bu korkunun insanların yaşamlarını devam ettirebilme ve üreme içgüdüsüyle ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bununla beraber bazı psikologlar araknofonin, özellikle bazı kültürlerde örümceklerle alakalı inançlardan dolayı ortaya çıktığını savunuyorlar.

Örümcek Korkusu Tedavisi

Diğer fobilerde olduğu gibi, örümcek korkusunda da genellikle terapi, özellikle davranışçı-bilişsel tekniklerle tedavisi yapılıyor.

Bazı durumlarda anti-depresan yada sakinleştirici ilaçlar kullanılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*