Kapalı Yer Korkusu (Klostrofobi) ve Tedavisi

Kapalı Yer Korkusu

Klostrofobi kapalı yerde kalma korkusu olarak tanımlandırılır. Diğer fobilerde olduğu gibi bu fobinin derecesi ve ciddiyeti insandan insana farklılık gösterir.

Hasta olan kişiler özellikle küçük mekanlarda, asansörlerde, kalabalık yerlerde ve buna benzer türdeki kapalı yerlerde bu korkuyu yaşarlar. Bazı klostrofibik insanlar eğlence parklarında hız trenleri gibi güvenlik kemerleri kullanan trenlerde dahi ciddi korku yaşarlar.

Kapalı Yer Korkusu Belirtileri

Klostrofobi bulunan bir insan kapalı bir yerde kaldığı zaman panik yaşar. Bunu terleme, titreme, kalp çarpıntısı, ağlama krizi veya çığlık atma gibi tepkiler takip eder.

İnsan olabildiği kadar çabuk bir biçimde kapalı ortamdan kaçmaya uğraşır. Bazı klostrofibik kişiler böyle durumlarda nefes almada zorlandıklarını belirtirler. Bazıları ise duvarların üzerlerine geldiğini hissederler.

Kapalı Yer Korkusu Nedenleri

Klostrofobi, insanın yaşamını ciddi bir şekilde etkileyebilen bir durumdur. İnsan kapalı kalabileceğini düşündüğü alanlara girmez. Partilere gitmekten hatta güvenlik için takılan kemerler takması gerekli olan eğlence aktivitelerinden kaçınır.

İnsanların büyük bir kısmı kapalı yer korkusu özellikle Mr testleri esnasında ortaya çıkar. İnsan bu testten büyük bir şiddetle kaçar.

Klostrofobinin sebepleri net olarak bilinmiyor. Ancak genellikle bu durum kötü çocukluk anılarına dayandığı iddia edilir.

Klostrofobi Tedavisi

Psikoterapinin, özellikle davranışçı-bilişsel terapinin klostrofobi tedavisinde çok iyi sonuçlar verdiği görülür. Bazı durumlarda semptomları kontrol edebilmek için sakinleştirici ve anti-depresan ilaçları alınır.

Son dönemlerde yaygın hale gelen görsel gerçeklik metodu da kapalı yer korkusu tedavisinde etkili olur. Özellikle mr testinde hastalara müzik dinlemek yerine bu yöntemin daha başarılı olduğu görülmüştür.

Fakat bu tekniğin farklı durumlarda etkinliğinin denenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bazı insanlar hipnoz veya alternatif tedavi yöntemleri ile bu korkuları yenebilirleri. Ancak önemli olan konu bu çeşit tedaviye başvurmadan önce kesinlikle uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*