Göğüs Kanseri Belirtileri,Göğüs Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri

Meme kanseri, kadınlarda en fazla görülen kanser türüdür. Vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkması ve kontrolsüz bir biçimde çoğalıp çevre dokulara zarar vermesi olarak tanımlanabilir.

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren hücrelerin kontrol dışı bir şekilde çoğalması ve vücudun değişik yerlerine gidip çoğalmaya devam etmesidir.

Meme Kanserine Yakalanma Riski ;

1- Alkol ve sigara kullanan insanlar

2- Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar

3- Östrojen hormonu tedavisi gören kişiler

4- Geç yaşta çocuk sahibi olan veya hiç çocuk sahibi olmayanlar

5- Ailede meme kanseri olayı varsa

6- 40 Yaşın üzerindeki kadınların meme kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Meme kanserinde erken teşhis tedavi için çok önemli bir faktördür. Erken teşhis sayesinde kanseri büyük ölçüde tedavi edilir.

Meme kanserinin erken teşhis edilebilmesinde kadınların üzerine düşen görev ayda bir defa düzenli olarak kendi kendilerine kontrol yapmaları gerekir. Bu kontroller sırasında meme dokusunda bir farklılık görülürse hemen doktora gitmelidirler.

Diğer bir durum ise, kendi kendine elle yapılan kontrollerde ele gelen sertlik ve kabarmanın kanseri olmadığıdır. Bu yüzden telaşa kapılmayın ancak doktora durum bildirilmeli ve muayene olunması gerekir.

Kendi kendine yapılacak meme muayenesi gözle, yatar halde ve ayakta elle yapılan muayeneler bütünüdür. Aynanın karşısında meme dokusu incelenir, göze gelen bir farklılık, meme dokusunda yeni meydana gelen değişik renkler, kabarma, meme üzerindeki portakal kabuğuna benzeyen bir görüntü gibi durumların olup olmadığına bakılır.

Meme Kanseri Belirtileri

Gözle ve elle yapılan muayene sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir ;

1- Meme derisinde kalınlaşma, şişme veya renk değiştirme

2- 2 Haftadan daha uzun bir süre ele gelen sertlik veya kitle

3- Memenin başında kızarma, yara yada kalınlaşma

4- Memede yada memenin başında içe doğru bir çekinti olması

5- Memenin şeklinde değişmeler

6- Meme başının pozisyonunda farklılık

7- Meme başında görülen akıntı

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu durumların yeni olmasıdır. İki meme arasında büyüklük farı eskiden beri varsa endişe etmeye hiç gerek yoktur. Fakat bu durumlar yeni bir şey ise bir belirti olarak değerlendirmesi yapılmalıdır.

Bu belirtiler meme kanseri habercisi olabileceği gibi genellikle kanserden kaynaklanmaz. Bu sebeple, önlem alınması ve ihmal edilmeden doktora başvurmak gerekir.

Meme Kanseri Tedavisi

Doktorun yapmış olduğu tetkiklerden sonra meme kanseri teşhisi konulmuşsa, rahatsızlık farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Burada rahatsızlığın hangi aşamadayken teşhis edildiği çok önemlidir. Erken teşhis rahatsızlığın tedavisinde büyük bir rol oynar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*