Düzensiz Adet Kanaması için Tedavi

Adet Kanaması Düzensizliği ve Tedavisi

Adet kanaması miktarı fazla ise yada kanama süresi bir haftayı aşıyorsa kesinlikle jinekoloğunuza gitmeniz gerekir. Yapılacak olan ultrason rahim iç tabakasının kalınlığı ve bu kalınlığa eş olabilecek tümör var olup olmadığına bakılır.

Ultrason kanamayı artıracak rahim kalınlaşması da ekarde edilebilir. Bunun dışında kanama miktarı yoğun değil fakat sürekli oluyorsa, hormonal açıdan herhangi bir pataloji var mı yok mu buna bakılır.

Eğer spiral varsa bu değerlendirilerek çıkartılır. Enfeksiyon oluşmuşsa uygun tedavi seçilerek yapılır. Fakat kanamaya sebep olan bir miyom ise tedavi yöntemi cerrahi müdahele olabilir.

Herhangi bir pataloji yada yer kaplayıcı bir oluşum bulunmadıysa ve enfeksiyon yoksa hastanın yaş grubuna göre tedavi yapılır. Hasta olan kişi 35 yaşının üzerindeyse, kanama miktarı normalinin çok üzerindeyse ve tedaviye hiçbir şekilde cevap vermiyorsa örnek alınarak inceleme yapılır.

Hiperplazi gibi kansere sebep olan bir durum söz konusu değil, sadece düzensiz hormonal salınım dan oluşan bir durum varsa basit hormonal preparatlar ile kanama düzensizliği ve adet döneminde oluşan fazla kanama düzeltilebilir.

Hasta olan kadın ağız yolu ile hormon almasına engel bir durum varsa bu noktada kanama miktarını azaltan hormonlu spiraller takılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*