Zatürre Hastalığı Hakkında Bilgiler

Zatürre Nedir ?

Halk içinde akciğer iltihabı, tıpta ise pnömani olarak bilinmekte olan zatürre, ateş, sancı ve öksürük ile ortaya çıkan tehlikeli sayılabilecek bir akciğer rahatsızlığıdır.

Zatürre Nedenleri

İltihaplanmaya virüs, mantar ve bakteri gibi mikroorganizmalar neden olur. Zatürre oluşumuna sebep olan 30’dan fazla mikroorganizma vardır.

Zatürre Belirtileri

En belirgin olan belirtileri yüksek ateş, sancı ve öksürmektir. İnsanda genel bir halsizlik hali vardır. Bununla beraber iştah azalması ve kilo vermek, dalgınlık, baş dönmeleri, boğaz ve baş ağrılar, balgam, fazla susuzluk, kuru ve beyaz dil gibi belirtiler oluşur.

Zatürreyi Genel Açıdan İnceleyecek Olursak ;

Löber Zatürre ;Pnömokok ismi verilen mikroların sebep olduğu bir türdür. Mikroplu tozlar, aşırı yorgunluk, soğuk algınlığı yada uzun süre gündeş kalma rahatsızlığa zemin hazırlar. Rahatsızlık ani baş dönmesi, titreme, kusma ve sırt ağrısıyla başlar. Ateş 40 dereceye kadar çıkar. Ancak 10. günden sonra düşer. Öksürme kısa süreli olur.

Virüs Zatürresi; Virüslerin sebep olduğu bir zatürre çeşididir. Ya ani bir şekilde yada soğuk algınlığının sonunda oluşur. Lober pnömoniden daha hafif olur. Rahatsızlığın ateşi 39 dereceye kadar çıkar.

Bronkopnomoni Zatürre;

Tedavisi iyi yapılmayan grip, bronşit, boğmaca yada kızamıktan sonra meydana gelir. Sebebi, akciğer ve bronşların zaman zaman iltihaplanmış olmasıdır. Rahatsızlık, bronşit gibi başlar, önlem alınmadığı taktirde 2-3 gün içerisinde ağırlaşır. Ateş sabahları 38 derece civarındayken akşamları 40 dereceye kadar çıkar.

Zatürre Tedavisi

Zatürre hastalığında doktor tedavisi gerekir. Diğer yönde, hastanın istirahat etmesi ve moralinin yüksek olması gerekir. Yanını çok fazla misafir alınmaması önemlidir. Ağrı olan bölgeye, içerisine sıcak su doldurulan şişe konur. Sıcak su buharı teneffüs ettirilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*