Pnömoni Nedir ? Pnömoni Tedavisi

pnömani nedir

Pnömoni : Akciger parankim dokusunun enfeksiyonudur. Pnömonide bir tek hastalık seyri yoktur. Hastalığın seyri ; erken mikroorganizmalara, kişinin bulunduğu ortama ve akciğerlerde hasara uğrayan yerin büyüklüğüne göre değişir. Bir çok bakteri pnömoniye neden olur.

Antibiyotiklerin kullanılmaya başlanması ile pnömoni mortalitesi  düşmüş ise de insan ömrünün uzaması ve yaşlı nüfusunun artmasında bağlı mortalite oranında tekrar artışlar görülmektedir. Yaşlılarda görülen pnömokoksik pnömoni sıklığı; ülkemizde, yatış gerektiren 100.000 vakadan 139’u pnömoniye bağlıdır.Pnömoniye bağlı her 10 ölümden 9’u 65 yaş üstündeki hastalardır.

Pnömoni; organizmanın savunma mekanizmasının yıkımına bağlı olarak ortaya çıkar.Savunma mekanizmasının yıkım nedenleri şöyle sıralanabiliriz:

– Patojen mikroorganizmaların miktarının fazlalığı,
– Mikroorganizmanın virülansının fazla olmasıdır.
Ayrıca:
– Sigara içilmesi,
– Bilinç kaybı,
– Hipoksemi
– Alkol alımı,
– İmmünsüpresif ilaçlar,
Malnüntrisyon, savunma mekanizmalarını bozan etkenlerdir.

Mikroorganizmalar akciğer dokusuna üç yolla girerler bunlar şunlardır.İlk olarak orofarengeal sekresyonların akciğere aspire edilmesi ikinci yol ise patojen mikroorganizmaların solunum yoluyla alınması ile ve son olarak kan dolaşım sistemine karışarak kan dolaşımıyla yayılarak girmek.

Belirtiler ve bulgular: Genellikle hastada üst solunum yolu enfeksiyonu vardır hastada aniden başlayan on beş ve kırk beş dakika süren titremeler oluşur. Öksürük ilk günlerde kurudur. , Siyanoz , dispne nefes darlığı otuz dokuz kırk dereceye vatan ateş vardır.Hastanın yüzünde kızarıklık vardır. Kiremit renginde paslı yapışkan balgam görülmeye başlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*