Migren Tedavisi Nedir?

Migren nedir ? Migren Tedavisi Nedir?

Migren baş ağrısının ataklar halinde gelenine denir.  Yani baş ağrısı hiç durmayan 5 saat veya 3 gün süren baş ağrıları yapabilir. Migren ergenliğe giren kişilerden itibaren her yaş aralığında gözükebilir. Migren daha çok stresli kişilerde kendini gösterir. Migreni olan hasta devamlı baş ağrısı nöbetleri geçirir .

Başının belli bir noktasında veya başının frontal dediğimiz alın kısmının tek bir yanında veya her iki kısmında gözükebilir veya kafanın art arka kısmı dediğimiz soğancık kısmında şiddetli baş ağrılarda gözükebilir. Kişi çok sinirli olur ve saldırgan olabilir. Kişi kendini sessiz ışıksız bir ortama girmek ister. Ve bunu yapması kişinin baş ağrısını azalta bilir. Migrenin şuan tıp dünyasında her hangi bir tedavi yolu bilinmemektedir. Sadece ağrı kesici ilaçlar veya iğnelerle baş ağrısını azaltabilir. Bir dahaki baş ağrısının ne zaman olacağını bilemez.

Migrenin Çözümü Nedir?

Migreni olan kişiler beyin cerrahı veya nöroloji doktorlarına gitmelerini ve verdikleri ilaçları anlattıkları şekilde kullanmaları tavsiye edilir. Kullandığınız ilaçlar migren hastalığınızı ortadan kaldırmaz sadece nöbetlerde baş ağrısı ataklarını önceden hafifletir. Kişi kendinin doktoru olması lazım başının ağrıyacağını anladığı anda ağrı kesici iğne veya doktorunun verdiği ilaçları alıp şiddetli baş ağrısını engelleyebilir.

Migrenin gelmemesi için  en önemlisi stres yapmayın migreni tetikleyen en büyük faktör strestir. Başınız ıslak dolaşmayın ıslak dolaşmak sinüziti azdırır. Ve migreni tetikler pis havada fazla durmayın içki , sigarada migrenini tetikler. Bu konuları dikkate alırsanız migren ataklarınız nöbetleriniz hafifler 1 haftada 4 kere baş ağrısı yaşıyorsanız bu sayı 2’ye inebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*