Mide Ekşimesi Tedavisi Nedir ?

Mide Ekşimesi Nedir ?

Mide ekşimesi, insanın midesinde yanma hissiyle beraber ekşime hissi oluşturan ve sebepleri çok çeşitli olan bir problemdir.

Mide Ekşimesi Nedenleri Nelerdir

Mide ekşimesinin en önemli sebepleri yanlış yemek alışkanlığı olan, fazla yemek ve yemen sonrasında yatmak, bozulan yiyecekler ve baharatlar olarak sayılabilmektedir. Bunlarla beraber mide yada onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrik mide ekşimesine sebep olabilen rahatsızlıklardır. Gebelikte mide ekşimesi problemi çok fazla görülür. Alkol midede oluşan yanma hissini çoğaltır.

Mide Ekşimesi Belirtileri

Mide ekşimesinin en belirgin özelliği midede yanma ve ekşime durumudur. İnsanın ağzına yakıcı ve ekşi bir sıvı gelir. Bu belirtiler yemek sırasında, yemekten önce veya yemekten sonra görülebilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Fazla yememek, yemeğin arından uzanmamak ve eğilmemek mide ekşimesi problemini azaltmaya yeter. Alkol ve sigaradan, asitli, kafein içeren ve kolalı içeceklerden uzak durmak gerekir. Öğünlerde daha az yemek, ancak öğün sayısının artırılması mide ekşimesi için faydalı olur. Yemekler az miktarda, güzel bir şekilde çiğneyerek yenilmeli, baharatlı, ekşili ve biberli yiyecekler tüketilmemelidir. Alınan önlemlere rağmen devam eden mide ekşimesinin sebebi sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*