Kene Isırması (Virüslü Keneler) !

Kene – kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı – kene ısırığı

Son senelerde isminin sürekli duyulduğu, bahar-yaz mevsiminde artış gösteren, genellikle keneler yoluyla bulaşan virütük bir rahatsızlıktır. İlk 1944 senesinde Kırım’da, daha sonra 1956 senesine Kongo’da tanımlanmıştır.

Virüsle bulaşan keneler, kan emmeyi bitirdikten sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Virüs genelde bu sıvı yoluyla bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları canlılar hasta olabilir. Bu hastalık hayvanlarda genelde hafif ve bulgusuz seyreder. Bu yüzden daha az görülmesiyle birlikte hasta hayvanın salgısı ve kanları aracılığı ile hastalık bulaşabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir

Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, fazla duyarlılık, kol, bacak ve sırtta bir ağrı ve belirgin iştahsızlık hali belirtileri içindedir. Bazı durumlarda kusma, karın ağrısı ve ishal oluşabilir.

İlk zamanlarda yüz ve göğüste küçük cilt altı kanaması, gözde kızarma, gövde kol ve bacakta cilt altı kanamaları olabilir.

Tedavisi ;

Diğer virüs rahatsızlıklarında olduğu gibi bu hastalıkta da direk ve etkili bir tedavi ilacı yoktur. Daha çok destek tedavisi ve bulguları yok etmeye yönelik olarak tedaviler vardır. Ayrıca antivitük ilaçlar kullanılır.

Erken dönemde başlanılan destek tedavisiyle daha başarılı sonuçlar ortaya çıkabilir. Geç başlanan tedavi ağır seyredebilir ve öldürücü olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*