Kemoterapi Görenler Nasıl Beslenmelidir ??

Kemoterapi görenlerin nasıl beslenmesi gerekir ?

Kemoterapi tedavisi gören kişiler vücut direncini yüksek tutacak şekilde beslenmeleri gerekir. Et, süt ve süt ürünleri gibi proteini fazla olan gıdalar yeteri kadar tüketilmesi gerekir. Hasta olan kişinin baharat ve acı gibi mideyi tahriş eden gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Bulantı ve kusma gibi mide problemleri varsa, besinler küçük porsiyonlar şeklinde alınmalıdır. Öğün sayısını artırıp tüketilmesi bulantı ve kusma sorunlarını azaltacaktır.

Kemoterapi gören kişiler sıvı tüketimini artırmaları gerekir. En yararlı şey sıvı sudur. Sıvının alınması tedavinin toksit etkilerini azaltır, yan etkilerin daha iyi geçmesini sağlar. Su  haricinde çay, ıhlamur ve meyve sularını tercih edebilirsiniz.

Kanser tedavisi gören kişilerin şekerden uzak durmaları gerektiği gibi bir inanç vardır. Gerekçesi ise, kanserli olan hücrelerin şekeri kullandıklarıdır. Fakat böyle bir şey yoktur ve doğru değildir. Vücutta yer alan bütün kanserli yada kansersiz hücreler şekeri kullanırlar.

Ayrıca beyinin enerji kaynağı şekerdir. Rafine edilen şeker yerine, meyve, sebze ve ekmek gibi doğal besinlerden almak daha sağlıklı olur.

Baklagillerin doyurucu olması, hem protein hem de karbonhidrat içermelerinden dolayı tercih edilmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*