Kansızlık Hastalığı , Kansızlık Tedavisi !

Kansızlık Hastalığı ve Tedavisi

Tıp dilinde anemi adı verilen kansızlık ülkemizde birçok kişide görülen bir kan hastalığıdır. İnsan da ki kanın içerisinde bulunan hemoglobin adı verilen maddenin azalması ile ortaya çıkan kansızlık insanlar üzerinde fiziksel olarak üşüme sorunu yaratmaktadır.

Kansızlığın ülkemiz de çok görülmesinin en önemli nedeni vitaminsiz besin tüketimi ve yeteri kadar iyi beslenememektir. Kan yapan yiyeceklerin az tüketilişi, dengesiz beslenme ve vitaminsizlik kansızlığı ortaya çıkaran en önemli nedenlerdir. Beslenme dışında vücutta ki demir eksikliği kansızlık hastalığını ortaya çıkaran en önemli unsurdur. Kansızlığın oluşmasında ki en önemli iki sebep beslenme bozuklukları ve demir eksikliğidir. Bu sebeplerin yanı sıra düzensiz aybaşı kanamaları, basur kanamaları, lösemi, romatizma ve kanser gibi önemli hastalıklarda kansızlığı öne çıkaran belirtilerdir. Kansızlığın insan üzerinde ki fiziksel belirtileri ise suratta solgunluk ifadesi, halsizlik, göğüs hizasında çarpıntı hissi, nefes darlığı ve ayak bileklerinde görülen ağrılardır. Kansızlık hastası olanların dili acıdır ve acımsı hissi verir, burunları da sık sık kanama yapar. Kansızlığa bağlı olarak çok sık olmasa da kusma ve ishalde kansızlık hastalarında görülen belirtilerdir. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ama ilk aşamada ise bol demir ve kan yapıcı madde içeren besin tüketilmeli bol bol istirahat edilmelidir.

Son olarak kansızlık için doktora başvurmadan önce evinizde de bazı reçeteler uygulayabilirsiniz. Kekik ve su ile yapılan bu karışım sayesinde vücut içerisinde ki demir oranı artmaktadır. Üç bardak suya dört bardak kekik konur ve kaynatılır. Süzüldükten sonra hastaya içirilir. Günde üç kere bir kaşık içirilerek tedavi yapılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*