Kalp Hastaları Nasıl Beslenmelidir ?

Kalp hastalarında beslenme

Kalp hastaları sindirimi kolay yiyecekler seçmeli ve özellikle tuz yemekten kaçınmalıdırlar. Sindirim ile kalbin çalışması arasında sıkı bir bağ vardır. Bu nedenle alınacak  besin miktarını üç öğünde toplamak yerine, beş öğünde ayırmak daha uygundur. Kalp hastaları belli bir beslenme programına uyulmasını zorunlu kılar. Hangi kalp hastalığı söz konusu olursa olsun diyet tedavisinin amacı vücut için gerekli besleyici maddeleri sağlarken kalbin yorulmasını olabildiğince önlemektir.

Vücudun dolaşım dengesini yeniden kurabildiği ve kuramadığı kalp hastalıkların da beslenmenin niteliğinden çok niceliği değişir. Dekompanse kalp hastalığı dendiğinde kalbin dokuların gereksinimlerini özellikle de oksijen gereksinimini karşılamada yetersiz kaldığı anlaşılır. Başka bir deyişle kalp kendisine ulaşan bütün kanı pompalayacak ve uygun bir hızla dolaşabilmesi için gerekli gücü uygulayacak durumda değildir.Kompanse kalp hastalığında ise kalp hasta olmakla birlikte dokuların gereksinimlerini karşılamaya yeterli bir kan dolaşımı sağlayabilir.Kalp hastası için uygun besinler seçilirken besinlerin sodyum içermemesine ve kolay sindirilebilir olmasına özellikle dikkat edilmelidir.Sindirim bir iştir.Sindirim sırasında sindirim organlarına  önemli miktarda kan gider.

Ne kadar çok besin, alınır sindirim ne kadar uzar ve güçleşirse sindirim organlarına da o kadar fazla kan gitmesi gerekir. Kan kütlesinin her hareketi ve engel olarak dolaşımdaki her ağırlaşma , sistemin motor gücü olan kalp üzerinde bir baskı yaratır.Bu nedenle kalp hastaların tuz yememin dışında diyet uygulamaları ve öğünlerde çok yememeleri gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*