Hızlı Bir Şekilde İshal Tedavisi !

İshal ve Tedavisi

İshal tüketilen besinlere ve yaşanılan ortama göre ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bağırsakların parazitlenmesi ve tuvalete çok çıkmak ishalin en önemli belirtileridir. Dışkının sulu yâda kanlı olması ishalin artık vücut içerisinde olduğunun göstergesidir.

İshalin belirtilerinden bahsedecek olursak en belirgin belirtileri; çok sık idrara çıkmak. Bu üç defadan fazla ise ishal tam manasıyla oluşmaktadır. Çıkarılan dışkının sulu olması ve kusma da ishalin başlıca belirtileridir. İshal vücudun çok miktarda su kaybetmesine neden olur. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. İshal oluşmasının nedenleri ise parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar, bilinçsiz antibiyotik kullanımı, beslenme bozuklukları ishali oluşturan önemli nedenlerdir. Tüketilen yiyeceklerin bozuk olması, üşütme, bağırsak iltihapları ve alkol kullanımı ishali tetikler. Alkol vücudun su isteğini azalttığı için ishale sebep olabilmektedir. Düzensiz yiyecek tüketimi de mideyi karıştırdığından dolayı ishali oluşturan en önemli nedenlerdir. Tıp dilinde diare olarak da adlandırılan ishalin tedavisinde ilk önce dikkat edilmesi gereken unsur sudur. Vücut çok su kaybettiğinden dolayı sıvı tüketimi fazlalaştırılmalıdır. Normalde üç bardak su içen kişi ishal olduğundan beş yada altı bardak su içmelidir. Çocuklarda yada bebeklerde oluşan ishalde çocuklar normalden daha fazla su kaybeder. Bu yüzden çocuklara çok su içirilmeli, bebekler ise çok fazla emzirilmelidir.

Son olarak doktorlarınıza danışmadan ishal gibi önemli bir hastalıkta kendi başınıza tedavi uygulamayınız. Tehlikeli bir hastalık olduğundan dolayı yapmanız gereken tek şey katı besinler tüketip çok su içmektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*