Hepatit C Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu yazı dizimizde Hepatit C Nedir ve Hepatit C Hastalığı hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bu makalemizi yayınlıyoruz. Hepatit c hastalığı nedir? Nasıl bulaşır? ve Hepatitten korunma yollarını bu makalede okuyacaksınız.

Hepatit C Nedir?

Hepatit c, karaciğeri etkilemekte olan bulaşıcı ve ciddi bir rahatsızlıktır. Bütün dünyada 170 milyon insanda hepatit c virüsü bulunmaktadır. Bununla beraber virüs, bulaştığı her insanda rahatsızlığa neden olmamakta, bazen sadece taşıyıcı olarak kalmaktadır. Taşıyıcı olan insanlarda rahatsızlığı başka insanlara bulaştırmamak için özen göstermesi gerekir.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Bazen herhangi bir belirti bile göstermeyen rahatsızlık belli bir süre sonra karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilir. Hepatit c virüsü karaciğere yerleştikten sonra seneler boyunca hiçbir belirti vermeden varlığını sürdürüp çoğalır ve karaciğere zarar verir. Seneler sonra karaciğere vermiş olduğu bu hasar siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklar ile kendisini gösterebilir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C’nin bulaşma yollarının başında kan yoluyla bulaşma gelir. Bu sebeple özellikle sürekli kan nakline ihtiyaç olan hemofili ve diyazli hastalarıyla uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılayan kan alıcıları ve gayri meşru cinsel birlikteliğe girenler risk altındadırlar.

Hepatit c hastası, bu virüsü başka insanlara da bulaştırmamak için, kan nakli, iğne, şırınga, diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi aletlerin kullanılmasıyla alakalı dikkat edilmeli ve bu aletleri ortak kullanmamak gerekir. Ciltteki kesik ve yaralara karşı dikkatli olunması gerekir.

Hepatit c virüsü yiyecek, içecek, yiyecek kapları ve hapşırma gibi durumlardan bulaşmaz. Cinsel yol ile anneden çocuğa bulaşma riski olmakla beraber, buna pek sık rastlanmaz.

Hepatit C’nin akut ve kronik olarak iki bulaşma yolu vardır.

Akut enfeksiyonda virüs 2 haftayla 5 ay arasında herhangi bir belirti vermeden vücutta durabilir. Daha sonra genellikle yorgunluk, bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendisini gösterir. Birkaç hafta sonra ise sarılık rahatsızlığı kendisini gösterir.

Hepatit c virüsü bulaşan hastaların yüzde 80’inde kronik enfeksiyon gelişir. Bu rahatsızlıkların ortalama % 15’inde siroz ve ortalama %3’üne de 10-30 sene sonra karaciğer kanseri görülür.

Hepatit C bulaşan hastaların % 15’inde rahatsızlık kendiliğinden ve tamamen iyileşir.

Siroz oluşumunda alkolün etkisi çok fazladır. Bu yüzden alkolden kesinlikle uzak durmak gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*