Hepatit B Hastalığı ,Hepatit B Tedavisi ,Hepatit B Belirtileri

 

Hepatit B Nedir

Hepatit b, karaciğeri hedef alan bulaşıcı ve ciddi bir rahatsızlıktır. Hepatit b virüsünün bütün dünyada 2 milyar civarında insanda bulunduğu söyleniyor. En çok rastlanan ölüm sebepleri arasında 9. sırayı alıyor.

Hepatit B Nasıl Bulaşır

Hepatit B AIDS’den daha çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B’nin bulaşma yolları

1- Kan yoluyla

2- Cinsel yolla

3- Tükürük

4- Anneden çocuğa bulaşır

Hepatit B nin bulaşmasını engellemek için iğne, kesici aletler, diş fırçası gibi eşyaları ortak kullanmamak gerekir. Cinsel yolla kolay bir şekilde bulaştığından dolayı aile hayatı dışına çıkmamak en doğrusu olacaktır. Anne olacak bayanların Hepatit B testi yaptırmaları, virüsün çocuğa geçme ihtimalini ortadan kaldırmaları gerekmektedir.

Anne taşıyıcı ise doğumun hemen ardından çocuğa yapılacak hepatit b aşısıyla çocuk bu rahatsızlıktan korunabilir.

Hepatit B’den korunabilmek için hepatit b aşısı en etkili yoldur. Tam korunabilmek için 3 defa aşı olmak gerekir. Ancak her durumda aşı yaptırmak pek uygun olmayabilir ve aşı için doktora danışmalısınız.

Hepatit b rahatsızlığına yakalanan bir insan hem kendi sağlığına dikkat etmesi gerekir hem de tedavi olarak virüsün etrafındaki insanlara bulaşmasını önlemelidir. Ayrıca çevresindeki insanları ve kendisini bilinçlendirmeli ve virüsün bulaşmasını önlemek için birtakım tedbirler almalıdır.

Hepatit B Virüsünün Bulaşmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalı

1- Hepatit b virüsü taşıyan insanlar kesinlikle kan vermemelidir.

2- Yaraların ve kesiklerin kapatılması gerekir.

3- Diş fırçası, traş bıçağı, tırnak makası gibi eşyalar başka insanlarla kullanılmamalıdır.

4- Gayri meşru cinsel birliktelikten uzak durulmalıdır.

5- Her çeşit kan lekesine karşı önlem alınmalı, kan bulaşan elbiseler özel yıkanmalıdır.

6- Hasta olan insanın eşi ve ailesi gibi aynı ortamda bulunan kişiler hepatit b aşısı yaptırmalıdır.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir

Hepatit b fazla halsizlik ve yorgunluk durumu, iştah kaybı, bulantı, kusma, deri ve gözlerde sararma, idrar renginin koyulaşması, karın ağrısı ve karaciğerde hassaslık belirtileri arasındadır.

Hepatit B Tedavisi

Kısa süreli ve uzun süreli bulaşmaya göre değişik tedavi yolları vardır.

Kısa süreli hepatit b için kullanılan özel bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle evde yapılabilecek tedavi yöntemleri tercih edilir. Bu tedavideki ana amaç rahatsızlığın yayılmasını önlemek ve şikayetlerin azalmasını sağlamaktır. Bu tedavi aşamasında karaciğeri rahatsız eden ilaçlar kullanılmamalı ve alkol tüketimi durdurulmalıdır.

Kronikleşen kişiler için ilaç tedavisi yapılır. Kronik hepatit b sonucunda meydana gelebilecek karaciğer yetmezliği, siroz gibi problemlerde hastalara karaciğer nakli yaptırmak gerekebilir.

Bu sebeplerle, hepatit probleminden korunmanın en etkili yolu olan hepatit aşısı çok önemlidir. Ancak virüs taşıyanlar ve aktif durumda olan kişilere yapılmaması gerekir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*