Gastrit Nedir ? Gastrit Tedavisi Nedir?

Gastrit  Nedir ve Tedavisi Nedir?

Mide özefagusa, kardia ile bağlantılı ; diyafragmanın hemen altında , karın boşluğunda soldan sağa doğru meyilli bir şekilde duran, duruşu itibarı ile j harfine benzeyen içi boş ve pilor ile duedonuma birleşerek sonlanan sindirim sistemi organıdır. Gastrit ise mide mukazasının iflamasyonu yani iltihaplanmasıdır. Gastrit akut ve kronik olarak seyreder.

Akut gastrit: İlaç, alkol, toksik maddeler (gastrik radyasyon ve soğutulması, stafilakok salmonella gibi patojenlerle oluşan enfeksiyonlar ) asit ve alkali maddelerin içilmesi sonucu oluşan mide mukozasında ani gelişen yüzeysel iltihabi hastalık tablosudur.

Kronik gastrit ise mukazanın kronik yaygın inflamasyonudur.

Gastrit belirtileri Nelerdir?

Bulantı, kusma, ve bunlara bağlı olarak dehitratasyon görülür. Hastada iştah kaybı oluşur ,Geğirme olur , Elle dokunulduğunda hastanın midesinde ağrı vardır. Gastrit olup olmadığımızı nasıl mı anlarız ? Endoskopik inceleme ve endoskop ile mide mukozasından biyopsi parça alınarak tanı koyulur. Tedavi ve bakım ise hastaya ilaç tedavisi verilir.

Gastrit Tedavisi

Neden belli ise nedene yönelik değil ise semptomları gidermeye yönelik tedavi edilir. Asitli ve mide asidini artırıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durması önerilir. Örnek olarak da hemen hemen herkesin içtiği kola fanta gibi içecekler. Yiyecek ve içeceklerin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edilmesi önerilir. Sigara, alkol , kullanılması önerilir. Baharatlı yiyecekler, asit ve alkali içecekler diyetten kaldırılır. Hastanın azar azar ve sık sık beslenmesi önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*