Faranjit Tedavisi, Faranjit Belirtileri

Faranjit Hakkında Bilgiler

Faranjit hastalığı yutağın arkasındaki duvarın örtücü dokusunda oluşan iltihaplanmaya verilen isimdir. Bu hastalığın sebebi bakteri enfeksiyonundan oluşabilir ya da tahriş olmadan dolayı olabilir.

Faranjit belirtileri yutağın arkasındaki ağrılar , tükürüğün veya besinlerin yutulması sırasında zorluklar ve ateştir.Faranjit üst solunum yolları enfeksiyonunun başlangıç göstergesi olabilmektedir.Yani örnek verecek olursak nezle ya da grip gibi..

Faranjit hastalığı diğer hastalıkların da başlamasına sebebiyet verecektir.Yani faranjitin sebep olduğu sayamayacağımız kadar hastalık vardır.

Streptokok mikrobunun faranjit hastalığına neden olduğu bilindiği gibi birçok mikrop ve bakteriler de bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Faranjitin belirtilerini sıralayacak olursak ;

  • Hastalık aniden ortaya çıkar üşüme, titreme, genel zafiyet , ciddi kırıklık hissi, ateş, baş ağrıları gibi şikayetler .
  • Ayrıca yutağı enfekte eden mikroplardan alınan bir örneğin muayene edilmesi ile hastalığın hangi streptokoklardan oluştuğu belirlenebilir.

 

Faranjitin tedavisi

Tedavi yöntemini hastalığın biçimi belirlemektedir.Yani hastalık bakterilerden dolayı ortaya çıkmış ise antibiyotiklerin yanında sıcak gargaralar ve irigasyonlar önerilmektedir.

Hastalık ilerlemişse bu ilerlemeyi durdurmak için yutağın arka kısmı gümüş nitrat ile sıvanır.Bütün faranjit vakalarında antibiyotikler verilmez ; çünkü hastaya verilen fazla miktardaki antibiyotik bu mikroplara karşı tepkiyi azaltır.Tepki azaldığı için ilerde ciddi bir durumla karşılaşıldığı zaman gerekli tesiri göstermeyecektir.

Hastalara öneri olarak faranjit rahatsızlıklarının büyük bir kısmı birkaç gün içinde kendiliğinden iyileştiği için doktor bilgisi ile ilaç kullanmamalarıdır ; çünkü bu bağışıklığınızın güçlenmesi anlamına gelir.

Faranjit hastalığında hastayı rahatlatan ilaçlardan bazılarını sayacak olursak bunlar : aspirin bulunan sıcak gargaralar , irigasyonlar ve tuzdur.

 

Faranjite sebebiyet veren ve ilerlemesine neden olan durumlar

-Fazla sigara kullanımı

– Sinüs yollarındaki enfeksiyonlar

– Uzun süreli tahriş edici maddelerin solunum yolları ile vücuda giriş yapması

– Genelleşmiş bir hastalık olması

– Fazla alkol kullanımı

– Sürekli olarak devam eden akut faranjitleri

 

Kronik faranjit belirtisinin teşhisi için doktor muayenesi gereklidir.Salgı bezlerinde şişkinlik oluşur ve lenf dokularında da büyümeler görülür.Belirtileri ise yutağın ağrılı ve kuru olmasıdır.Ayrıca yutakta öksürme ve geğirme isteği uyandıran bir duyu da hissedilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*