Bronşit Hastalığı’nın Nedenleri Nelerdir ?

Bronşit Hastalığı Nasıl Olur

Akciğerlere hava taşımakta olan kanallara bronş ismi verilir. Bronşların iç yüzeylerinde iltihaplanma olduğu için bronşit rahatsızlığı meydana gelir.

Bronşit, bünyeleri daha zayıf olduğu için bebek ve çocuklar daha ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalıktır. Bronşit akut ve kronik bronşit olmak üzere iki çeşiti vardır.

Genellikle grip, kızamık, tifo, boğmaca gibi rahatsızlıklar esnasında beliren akut bronşit, kuru ve ağrıya neden olan öksürük nöbetiyle başlar. Oluşan balgam öncelikle yapışkandır, daha sonra katı ve iltihaplı bir görüntüye bulanır. Burun akması, titreme, ateş ve halsizlik gibi belirtileri vardır.

Kronik bronşit daha hafif belirtilerle başlar ve yavaş bir şekilde ilerleme gösterir. Hava yollarını yağlayan bezler büyür, iç yüzeylerinde tüyler işlevini kaybeder. Zaman sonra hava yolları tıkanır ve ağır bir biçimde solunum yetmezliği meydana gelir.

İki sene üst üste kuru öksürük nöbetleri ve balgam belirtilerini 3 ay yada daha fazla bir süre gösteren insanlarda kronik bronşit teşhisi yapılır.

Kronik bronşitin tam sebebi bilinmemektedir. Fakat sigara dumanı, hava kirliliği, kimyasal maddeleri soluma, kötü beslenme ve alkol kullanmak rahatsızlığa yakalanma riskini artırır.

Her iki bronşit türünde de doktorun vereceği ilaçlarla beraber dengeli beslenme, havası temiz olan yerde bulunmaya dikkat edilmelidir. Sigara dumanından uzak durmak iyileşme süresi için çok önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*