Boğaz İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz İltihabı ve Tedavisi

Boğaz iltihabı insanlarda çok görülen bir hastalıktır. Tıp dilinde farenjit olarak adlandırılan bu hastalık özellikle küçük çocukların gelişme çağlarında görülür. Yutma zorluğu ve boğazda görülen iltihap ile ortaya çıkan boğaz iltihabı yeterli antibiyotikler alındığında tedavi edilir.

Boğaz iltihabının başlıca nedenlerinden söz edecek olursak; nedenlerin başında alkol ve sigara kullanımı gelir. Birçok hastalığında önünü açan sigara yada alkol boğaz iltihabına neden olur. Nezle ve gripten sonrada boğazlarda iltihaplanma başlayabilir. Kirli hava ve bakterilerde boğaz iltihabına neden olur. Boğaz iltihabının belirtileri ise hafif ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda görülen iltihaplar ve kulak ağrısıdır. Boğaz iltihabı orta kulak iltihabını da oluşturur ve kulak ağrısı yapar. Bu durumda mutlaka doktora başvurup antibiyotik alınmalıdır. Hastalık ilerlerse bademciklerde sıçrayıp bademcik iltihabını da ortaya çıkarabilir.

Boğaz iltihabında doktora başvurmadan önce evde yapmanız gerekenler vardır. Boğaz iltihabı olan kişi istirahat eder, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Pasif içicilikte boğaz iltihabına neden olabilir. Bu yüzden sigaradan uzak durulmalı istirahat edilmelidir. Diğer yapılması gereken ise az konuşmaktır. Konuşmak insanın boğazını yorar ve iltihaplanmayı kuvvetlendirir. Tedavi için ise evde hastaya bol bol sıvı tüketmesi ve boğazı dinlendirmesi gerektiği söylenir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı hastaya zarar vereceğinden muayene olup tedaviye başlanmalıdır.

Son olarak boğaz iltihaplarından korunmak için bol bol meyve, sebze tüketmeli ve boğazlarımıza dikkat etmeliyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*