Bel Fıtığı Tedavisi ve Bel Fıtığından Korunma Yolları

Bel Fıtığı Sebebi Nedir?

Bel fıtığı, belde yer alan omur kemikleri arasında yer alan ve bir yastık görevi yapan kıkırdak dokusunun kayması veya dışarı taşması sonucunda meydana gelir. Fıtıklaşan, içeriden dışarıya doğru taşan disk sinirlere baskı yapıp ağrıya sebep olur. Gün içinde vücudun nasıl durduğu, nasıl hareket etmesi gerektiği, eğilip kalkarken yapılan yanlışlıklar, yanlış ve desteksiz oturma tarzı gibi faktörler bel fıtığının olmasına neden olur.

Bel Ve Omurilik Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle eğik durmamaya çalışmak gerekir. Çünkü vücut eğik durduğu zaman, dik durmaya oranla, omuriliğe yük daha fazla gider.

Yerden bir şey alınacağı zaman belden eğilmeyin. Dizleri kırıp nesne alınması gerekir. Yani çömelerek almak bele bilecek olan yükü ciddi miktarda azaltır.

Otururken eğik durmamaya dikkat edin. Otururken bele binen yük ayakta dururken bele binen yükten çok daha fazladır.

Bu sebeple, otururken dik oturmaya özen göstermek gerekir. Bununla beraber sırta ve ayakların altına, ayakları hafif bir şekilde kaldıracak biçimde destek konulması bele gelen yükü oldukça azaltır.

Spor yapma vücudun genel sağlığı için çok faydalı bir durumdur. Sırtı ve beli güçlendiren egzersizler yaparak bel ve omurilik sağlığın koruyabilirsiniz. Bu egzersizler yapılırken bele ve omuriliğe fazla yüklenmemeye özen gösterin. Eğer bel fıtığı tanısı konulduysa, yapılacak olan egzersizler doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

Hangi egzersizler, hangi sıklıkta ve nasıl yapılacağı doktora danışılması gerekir. Fakat insan bel fıtığı ameliyatı olduysa egzersizlere hemen başlamaması gerekir. Egzersizlere başladıktan sonra sabırlı olmak ve egzersizleri yavaş bir şekilde artırmak gerekir.

Bununla beraber bel fıtığı problemi olan kişilerin birçoğu yatak istirahati ve ilaç tedavisiyle normal sağlıklarına kavuşabilirler.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*