Astım Hastalığı Nedir ? Astım Hastalığı Tedavisi

Astım Nedir

Farklı uyarıcılar sebebiyle solunum yollarında oluşan bronşların kasılıp daralması, bronş zarında şişme veya balgam gibi yapışkan bir sıvının hava yollarını tıkaması ve fazla duyarlılık sonucunda solunum güçlüğüne sebep olan bir solunum yolu rahatsızlığıdır.

Astım Nedenleri Nelerdir

Astım rahatsızlığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kalıtımsal faktörlerin önemi olduğu biliniyor. Aynı aile içinde astım rahatsızlığına yakalanma ihtimali artış gösterir. Astım bulaşıcı özelliği olan bir hastalık değildir. İnsan her yaşta astım hastalığına yakalanabilir. Çocukken astıma yakalanan insanlarda iyileşme oranı % 50 civarında bulunuyor. İlerleyen yaşlarda iyileşme oranı düşer.

Astım Belirtileri Nelerdir

İnsanlarda zaman zaman hırıltılı bir şekilde nefes alıp verme, nefes daralması ve öksürme görülür. Astım rahatsızlığında belirtilerin ani bir şekilde oluşması astım atağı yada astım krizi olarak isimlendirilir. Böyle bir durumda insanda ağır bir nefes darlığı sorunu gerçekleşir. Soğuk hava, sigara dumanı ve kirli hava mikrobik rahatsızlıklar, fazla yorgunluk, ağaç ve çiçek polenleri, hayvan tüyü gibi alerji yapan maddeler ve psikolojik sorunlar astım şikayetini artırır ve astım ataklarını tetiklemektedir.

İnsanın evinde ve çevresinde alınacak önlemler ile astımlı bir kişinin yaşamını kolaylaştırmak ve astım krizlerinin önüne az da olsa geçebilmek mümkündür.

Önce evde tüylü hayvanlar beslenmemelidir, eğer varsa evin içerisine alınmamalıdır. Sigara, parfüm, sprey gibi duman ve kokular kesinlikle evden uzak tutulması gerekir. Astımı bulunan insanların yatak odasındaki halı ve kilim gibi tozu ve küfü çeken eşyalar yok edilmelidir. Yatak takımı tozu geçirmeyen fermuarlı nevresim takımıyla kaplanmalıdır, çarşaf ve nevresim sürekli ve sıcak suda yıkanarak güneşte kurutulmalıdır. Ev odayı havalandırmayı ihmal etmeyin.

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Astım tedavisinde astım krizlerini durdurabilmek için çabuk açıcı adı verilen rahatlatıcı ilaçlar ve akciğeri korumak ve astım krizlerinin başlamasının önüne geçmek için ise astımdaki ana problem olan hava yolundaki iltihabın azaltılmasına yönelik koruyucu ilaçlara gerek duyulur. Korunma yöntemleri ve ilaçların yetersiz olduğu durumlarda aşı tedavisi yapılır.

Astım tedavisinde doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak uyulması gereken en önemli konudur. Ayrıca düzenli kontrollere devam etmek gerekir. Bütün dünyada 150 milyon civarında astım hastası vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*