Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Bugünkü makalemizde Katarakt’ın ne olduğu ve Katarakt Ameliyatı hakkında bilgi veren detaylı bir makale hazırladık. Katarakt hakkında öz bilgiler sunduğumuz yazımızda kataraktın belirtileri hakkında da bilgi vermeye çalıştık.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz merceğinin  görmeyi azaltacak şekilde şeffaflığını kaybederek opaklaşmasıdır. Katarakt hastada konjenital veya yaşlılığa bağlı olarak metabolik diyabet, galaktozemi, hipokalsemi, tetani, kas hastalıkları deri hastalıkları göz hastalıkları  gibi nedenler meydana gelebilir.

Katarakt belirtileri ve bulguları nelerdir ?

Diye sorarsanız hastada görmede azalma vardır. Kontrast belirlemede azalma, tam beyaz üzerinde tam siyah yazının kontrastı yanı tonu tam görülmez. Hastada renk belirlemesi azalmıştır. Kişide diplopi oluşur. Yani tek gözle çift görmeye başlar. Fotofobi vardır. Katarakt tanısını koymak günümüz teknolojisi ile çok rahat mümkündür. Rutin muayenelerin haricinde, pupilla ışık projeksiyonu, ultrasonografi, anjiyografi, elektroretinografi ile katarakt tanısı koymak mümkündür.

Katarakt Tedavisi /Ameliyatı

Herhangi bir tıbbı tedavisi yoktur ilaçlarla iğnelerle geçecek bir hastalık değildir. Katarakt tedavisi cerrahi müdahale gerekmektedir. Lensin opaklaşmasına yol açan faktör ortadan kaldırılır. Eğer gözdeki opaklaşmaya yol açan faktör temizlenemezse gözün üzerine yapay lens yerleştirilir. Şuan uygulanan en son yöntem ise lazer yöntemidir. Sadece 10 dakikada lazer yöntemi ile gözün opaklaşmasını sağlayan faktör ortadan kaldırılır temizlenir. Herhangi bir acı dikiş yoktur gözleriniz sadece ortalama 10 dakika kapalı kalır ve normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Şuan en yaygın olarak kullanılan yöntem ise Fako Yöntemi ile Katarakt Ameliyatı‘dır. Lokal damla anestezisi altında fako emülsifikasyon yapılır ve dikişsiz olarak yapılandırılır. Herhangi bir ağrı sızı yoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*