Göz Hastalıkları , Göz Hastalık Belirtileri !

Göz hastalıklarıyla ilgili genel belirtiler

Göz hastalıklarında belirtiler üç grupta ele alınır. Görme ile ilgili olanlar , gözde anormal hisler , Göz ve çevresinde görünüm bozuklukları.

Görme ile ilgili olanlar : Görmenin azalması üç şekilde olabilir.

Kırılma kusurları: Kornea , lens yada vitreusun saydamlığından kaybolması nedeniyle görüntünün bozuk oluşması.

Retinopati: Görmeyi sağlayan sinirlerde veya retinada oluşan lezyonlar sonucu meydana gelir.

Algılamanın bozulması (agnozi) : Şekillerin algılanmasının bozulmasında ayrıntıları görememe , görme alanında kısmi yada tam kayıp , renkleri görmede bozukluk , loş ışıkta görmenin azalması şeklinde olabilir.Bunlar yavaş yavaş gelişebileceği gibi ani olarak da ortaya çıkabilirler. Anormal görme olayları hasta ; yüzen cisimcik , ışık halkaları , ışık çakması , düz çizgilerin eğri görülmesi gibi farklı olaylardan yakınabilir.

Gözde anormal hisler olması : Gözde yabancı cisim hissi  birçok nedeni olabilir. Çeşitli nedenlerle kornea veya konjontiva giren yabacı cisimden (toz veya küçük partiküllü cisimler , hava kirliği , güneş rüzgar , klorlu su sebebiyle olabilir.) kaynaklanabileceği gibi kirğiklerin korneaya değmesinden kapak kenarının içe dönmesinden de kaynaklana bilir.

Gözde kanlanma ve kanama : Gözde kanlanma gözün ön kısmındaki derin veya yüzeysel damarların genişlemesi sonucu meydana gelir. Kanamada ise damar genişlemesi olamaz kanamalar konjonktivanın içinde veya altında meydana gelebilir.Gözde kanlanma öksürme, kusma, travmalar, hipertansiyon, ıkınma gibi kafa için basıncının artıran olaylar sonucu meydana gelir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*