Prostat Korunma Yolları (Prostat Kanseri)

Prostat kanserinden korunma yolları

Prostat kanseri karaciğer ve akciğer kanserlerine benzer genetik bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden hayat kalitesi yüksek tutularak ve beslenmeye dikkat edilerek prostat kanseri rahatsızlığından korunmak mümkündür.

Prostat kanserine yakalanmamak için yapılması gereken en önemli durum sigara ve alkol tüketimine son verilmesidir.

Sigara ve alkol prostat kanserini doğrudan etkileyen durumlardan olmasalar bile, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olduğu için ne şekilde olursa olsun tüketilmemesi gerekir.

Prostat kanserinden korunabilmek için önce sağlık kontrollerini aksatmamak gerekir. 6 Ayda bir yapılması gereken prostat kanseri testi yapılması gereken testlerden birisidir

Doktor kontrolünde belli aralıklarla batın ultrasonografisi, tümör markerları ve gerekirse bilgisayar tomografisi yaptırmalısınız. Unutmayın ki erken teşhis kesinlikle hayat kurtarır.

Rutin kontroller haricinde günlük hayatta dikkat edilmesi gereken diğer durumlar ise ;

1- Düzenli ve kaliteli bir uykuya ihtiyaç vardır.

2- Her gün 1 porsiyon etle beraber kesinlikle en az 6-7 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

3- Yiyeceğini etler balık-hindi,tavuk olarak sıralanmalıdır. Kırmızı eti bu sıralamanın sonuna koymanız sağlığınız için etkili olacaktır. Haftada 1 defa yenilen kırmızı et beslenme programı için yeterlidir.

4- Her gün yoğurt yemeye özen gösterin.

5- Kabız kalmamaya dikkat edin.

6- Kabızlık problemi varsa beslenmeye kesinlikle dikkat edin.

7- Boy ve kilo orantısına dikkat edin. Fazla kilolar sadece kanser ihtimalini artırmaz, yaşam kalitesini de ciddi oranda bozar.

8- Katı yağlar, beyaz un ve şeker-tuz’dan uzak durun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*