Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir ??

Kalp Yetmezliği Nedir

Kalbin pompalama işlemini vücudun enerji ve oksijen ihtiyacını yeteri kadar karşılayamayacak miktarda fonksiyonunu kaybetmesi durumu halinde görülen bir çeşit kalp problemidir. Bu duruma kalp yetmezliği ismi verilmektedir.

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir

Kalp yetmezliğinin en önemli sebebi kalbi besleyen damarların kısmen yada tamamen tıkalı olması, kalpte yer alan kasların zarar görmesi, doğumsal kalp problemleri ve fazla çalışma sonrasında oluşan bir hastalıktır. Bununla beraber böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker rahatsızlığı kalp yetmezliğine neden olan durumların başında gelir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği problemi olduğu zaman nefes daralması, yorgunluk durumu, iştah kaybetme, bulantı, boyun damarının kendini göstermesi, ayak ve bacakta şişmeler, öksürmek, kalp atışı düzensizliği, konsantrasyon güçlük çekmek gibi durumlar kalp yetmezliğinin belirtileri arasındadır.

Kalp Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir

Kalp yetmezliği tedavisinin öncelikle amacı hastalığın ilerlemesini durdurmak, oluşan şikayetleri en aza indirmek, yaşam kalitesini artırmak ve mümkün olduğu kadar hasta olan insanın iyileşmesini sağlamaktır. Kalp yetmezliği durumun da hasta olan insandan oluşan durumların tedavi edilmesiyle bu problem tamamen ortadan kalkabilir. Birçok durumda uzun süreli tedavi gerekir. İlaç tedavisiyle cerrahi müdahaleler uygulanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*