Kalp Sağlığı İçin Faydalı Yiyecekler

Kalbe İyi Gelen Besinler

Balık:

Balık vücudunuz için önemli bir protein,vitamin,selenyum ve demir kaynağıdır.Yüksek derecede omega 3 yağ asidi içeren somon,uskumru,ton balığı gibi balıklar kalk sağlığına son derece yararlıdır.Balık kan pıhtılaşmasını azaltır, ritim bozukluklarını engeller.Balık, kötü huylu kolesterolün azalmasını, iyi huylu kolesterolün artmasını sağlar. Omega 3 yağ asidi içeren besinler vücudu kansere karşı korur. Düzenli olarak omega 3 yağ asidi içeren besin tüketen insanlarda beyin yaşlanması yavaşlar.

Süt ve Süt Ürünleri:

Özellikle süt ve yoğurt yüksek derecede kaliteli protein, kalsiyum , B vitamini , mineral ve düşük miktarda yağ içerir.Süt ve süt ürünleri de balık kadar yararlıdır.Sütte çeşitli vitaminler, demir, kalsiyum, bakır ve madensel tuzlar bulunur, kalp sağlığınız için önemli bir besin maddesidir.Sindirim sistemini düzenler, solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur.Protein bakımından 250 gram süt 50 gram ete eşittir.Sütün kalp sağlığı açısından önemi yapısında bulunan kalsiyumdur.

Elma:

Elma, çözünebilen ve çözünemeyen olmak üzere 2 tür lif içerir.Çözünebilen(pektin) lifleri kolesterolün düşmesine yardımcı olur.Elmanın vücuda kazandırdığı enerji 100 gramda 54 kaloridir.Bu enerji yağdan değil meyve şekeri tarafından sindirilen şekerden gelmektedir.

Fasulye:

Protein ve karbonhidrat içeriği sayesinde besleyici bir gıda maddesidir.Potasyum, magnezyum, selenyum gibi önemli mineraller içerir.Bağırsakları düzenler ve yarattığı tokluk hissi nedeni ile diyet yapanlar için önemli bir besin maddesidir.

Muz:

Potasyum içeriği neden ile önemli bir mineral deposudur.Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.Uykudan önce yenilen 1 muz serotonin oranını yükseltir ve iyi bir uykunun garantisidir.Kan basıncının düşürülmesinde önemli bir role sahiptir, alerji tedavisinde de kullanılır.

Sarımsak:

İçerisinde bulunan besin maddelerinden dolayı damar içinde yaşanan pıhtılaşmaları engelleyerek kroner kalp hastalıkları oluşma riskini azaltır.Günde yenilen 1 diş sarımsak kalp sağlığı açısından son derece önemlidir.

Ceviz-Fındık :

Yüksek antioksidan özelliği olan ceviz ve fındık omega 3 ve E vitamini, magnezyum, posa içerir.Haftada 2-3 kez 7-8 fındık,4-5 ceviz tüketilmesi kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Buğday-Yulaf-Çavdar:

Bu besin maddelerinin B ve E vitamini içerdiklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır.Kalp hastalıklarını önlemek için yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç tüketimi artırılmalıdır.

Domates-Karpuz:

Antioksidan özelliği olan bu besin maddelerinin yapılan araştırmalarda kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Keten Tohumu:

Bu besin maddesi ciddi derecede doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve Omega 3 içerir.Bu sayede kalp hastalıklarını azaltıcı etkisi vardır.Günde 1 çorba kaşığı keten tohumunun yoğur, çorba gibi besinlerin içerisine katılarak tüketilmesi kalp sağlığını önemli ölçüde etkiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*