Sağlıklı Diş Fırçalama Yöntemleri

Dişler nasıl fırçalanmalıdır ?

Dişler, rastgele gelişi güzel fırçalanmaz. Diş fırçalamanın bazı teknikleri vardır. Kurallara uyulmazsa diş etlerinde aşınma görülür ve sağlıksız bir ağız oluşur. Bu durumda vücut dengesini bozabilir.

Diş Fırçalama Teknikleri

Orta sertlikte bir diş fırçasının üstüne fırçayı hiçbir şekilde ıslatmadan, bezelye büyüklüğünde macun sıktıktan sonra üst çenede arka bölümden başlayıp fırçanın yarısı diş etinde, diğer yarısı dişte olmak şartıyla nazik bir şekilde basınç yaparak fırçalamaya başlanmalıdır.

Fırçayı fazla oynatmadan küçük dairesel hareketler çizerek titreşim hareketleri yapın. Üst çeneden aşağıya doğru, alt çeneden yukarıya doğru süpürme hareketi yapılmalıdır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerletip işlem tekrarlanır. Dişlerin bütün yüzeyi üstünde aynı işlem tekrarlanır ve fırçalama işlemi bitirilir.

Net bir temizlik elde edebilmek için diş ipi kullanmanız gerekir. Diş ipinin ulaştığı yerleri fırçalayarak temizlemeniz mümkün olmaz.

Diş fırçalama sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce günde iki defa yapılmalıdır.

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

  1.  Diş fırçalarken diş fırçasını fazla bastırmayın.
  2. Sağlıklı diş etlerine sert fırça, kanayan diş etlerine yumuşak fırça kullanılmalıdır.
  3. Fırçalama esnasında kan dolaşımına yardım etmek için diş etine masaj yapın.
  4. Diş macunu fazla kullanılmamalıdır.
  5. Kendi kendinize diş beyazlatma işlemleri uygulamayın. Düzenli bir diş fırçalanmasında dişin tonu size uygun bir hale gelecektir.

1 yorum

  1. dişlerinizi fırçalarken kesinlikle çok fazla bastırmayın ve diğer elinizle fırçalayın. Sert fırçalama dişlerin çizilmesine diş minesine zarar veriyor. Diş macunları da mide ve bağırsaklara zarar veriyor. Karbonat + Limon

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*