Dudak Yeme Alışkanlığı

Günümüzde önemli bir problem haline gelen dudak yeme alışkanlığı ile ilgili bir yazı yayımlamak istiyordum ki sitemiz yazarlarından Doktor’un dudak ve yanak yeme alışkanlığı adına çok güzel bilgiler verdiği konuyu buldum.

Ancak dudak yeme alışkanlığı ile ilgi olarak önce biraz bilgi vermek istiyorum. Dudak yeme alışkanlığı genellikle yoğun stres altında bulunan ya da baskı altında bulunan bireylerde göze çarpan bir durumdur. Yani sınavlara hazırlanan bir öğrenci, iş görüşmesine giden bir kimse ya da gelecek kaygısı taşıyan bir anne ya da baba bu durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dudak yemenin altında şu etken yatıyor ki; beynimizdeki korku hormonlarının bizi istem dışı bir şeyler yapmaya itmesidir. Burada kişinin kendisine zarar vermesi de dahil bu gibi eylemlere itebilir. Ancak tabi ki sadece merkezi sinir sistemindeki tedirginliklerin bu duruma mahal verdiğini söylemek doğru olmaz. Bu durum şaşırtıcı gelebilir; ancak kalıtsal bir şekilde de nesiller arası sürüp gitmektedir.

Dudak yeme alışkanlığının engellenmesi üzerine çözüm önerileri konusunda sanırım ayrı bir konu eklemeye pek gerek yoktur 🙂 Şimdi size yayımlanmış konunun linkini vermek istiyorum : Bu linke ıklayarak aradığınız sorun ve çözümlerine ulaşmanız mümkün..Bizi izlemeye devam edin. Sizi Seviyoruz !

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*